Ukrainian
Summary:У монографії викладені сучасні уявлення про біофізичні і фізіологічні механізми дії низькоінтенсивного ЕМІКВЧ на біологічні об'єкти. Представлений обширний матеріал про функціонування ноцицептивної і антиноцицептивної систем організму. Основну частину монографії складають власні експериментальні дані, в якихпоказана можливість застосування ЕМІКВЧ яканальгетичного засобу для зменшення болю різної етіології. Представлені дані про залежність анальгетичної дії ЕМІ КВЧ від індивідуальних особливостей організму, локалізації, експозиції впливу, наявності поляризації ЕМІ. Показаний вплив ЕМІКВЧ на зміну ритмічних процесів тривалості поведінкових реакцій вультра-,цирка- і інфрадіанних діапазонах при експериментальних больових впливах. Досліджено роль ендогенних опіоїдних пептидів, серотоніна, мелатоніна, дофамін- і норадренергічной систем в механізмах антиноцицептивної дії низькоінтенсивного електромагнітного випромінювання украй високої частоти. Одержані дані представляють безперечний інтерес як для повнішого пояснення механізму антиноцицептивної дії ЕМІ КВЧ так і для підвищення ефективності застосування цього фізичного чинника як засобу застережливої анальгезії.
Reading audience:Монографія призначена для біологів, біофізиків і лікарів. Вона також може бути корисна для аспірантів і студентів вищих учбових закладів фізіологічних, біофізичних і лікувальних спеціальностей.
Russian
Summary:В монографии излагаются современные представления о биофизических и физиологических механизмах действия низкоинтенсивного ЭМИ КВЧ на биологические объекты. Представлен обширный материал о функционировании ноцицептивной и антиноцицептивной систем организма, основную часть монографии составляют собственные экспериментальные данные, в которых показана возможность применения ЭМИ КВЧ в качестве анальгетического средства для уменьшения боли различной этиологии. Представлены данные о зависимости анальгетического действия ЭМИ КВЧ от индивидуальных особеннотей организма, локализации, экспозиции воздейстия, наличия поляризации ЭМИ. Показано влияние ЭМИ КВЧ на изменение ритмических процессов продолжительности поведенческих реакций в ультра-, цирка- и инфрадианных диапазонах при экспериментальных болевых воздейстиях, исследована роль эндогенных опиоидных пептидов, серотонина, мелатонина, дофамин- и норадренергической систем в механизмах антиноцицептивного действия низкоинтенсвного электромагнитного излучения крайне высокой частоты. Полученые данные представляют несомненный интерес как для более полного объяснения мехнизма антиноцицептивного действия ЭМИ КВЧ так и для повышения эффективности применения этого физического фактора в качестве способа предупреждающей анальгезии.
Reading audience:Монография предназначена для биологов, биофизиков и врачей. Она также может быть полезна для аспирантов и студентов высших учебных заведений физиологических, биофизических и лечебных специльностей в качестве учебного пособия.