27 квітня 2023 року відбулася сесія Загальних зборів Національної академії наук України, присвячена підсумкам у 2022 році та перспективам діяльності Академії на подальший період.
Звітна сесія відбулася у розосередженому порядку з утворенням дільниць та у режимі відеоконференції.
Відповідно до Статуту НАН України у сесії взяли участь академіки та члени-кореспонденти НАН України, а також делеговані представники наукових колективів установ НАН України.
Сесію відкрив Президент Національної академії наук України академік НАН України Анатолій Загородній, який звернувся до присутніх зі вступним словом.
Він зазначив, що разом з усією країною Академія прожила непростий 2022 рік і плідно працювала. Президент НАН України наголосив, що перед державою стоять надскладні завдання здобуття перемоги та відбудови зруйнованої економіки й інфраструктури і Академія має взяти активну участь як у розробленні перспективних планів такого відновлення, так і в їх реалізації.
Далі Анатолій Загородній оголосив учасникам сесії Загальних зборів НАН України вітання від Президента України Володимира Зеленського.
Президент України наголосив, що нинішнє наукове життя неможливо уявити без консолідації зусиль досвідченої наукової спільноти та молодих дослідників, здатних успішно вирішувати завдання сучасної науки та гідно відповідати на виклики. Очільник держави підкреслив, що у наступні роки українській науці належить вирішити дуже складні завдання.
ВІТАННЯ Потому академік НАН України Анатолій Загородній виступив із доповіддю про діяльність Національної академії наук України у звітний період – основні підсумки, проблеми та завдання.
Анатолій Загородній поінформував про діяльність установ НАН України в умовах воєнного часу, виклики, з якими зіткнулася академічна наукова спільнота перед лицем російської воєнної агресії рф, втрати, яких зазнала Академія.
У доповіді було представлено окремі приклади результатів фундаментальних досліджень світового рівня та вагомих результатів інноваційних прикладних досліджень і розробок минулого року, а також хід реалізації заходів з реформування НАН України.
Підсумовуючи, академік Анатолій Загородній виокремив найголовніші завдання Академії наук на найближче майбутнє.
Серед пріоритетів він назвав збереження наукових колективів, кадрового потенціалу, удосконалення системи управління Академії, зокрема необхідність інститутам динамічно змінювати тематику досліджень у відповідності до новітніх тенденцій розвитку світової науки та національних потреб, максимально пришвидшити впровадження інноваційних технологій і розробок, cформулювати інноваційно привабливі стратегічні напрями розвитку економіки і сконцентрувати на них прикладні дослідження. Важливими завданнями є також залучення якомога більшої допомоги з боку іноземних партнерів, а також відновлення та розвиток академічної наукової інфраструктури, оптимізація наявної інфраструктури окремих інститутів.
Насамкінець президент НАН України наголосив, що академічна спільнота має зробити все залежне від неї для розвитку фундаментальних і прикладних досліджень та їхнього впровадження задля зростання добробуту нашого народу, зміцнення нашої держави і, звісно ж, нашої перемоги.
ТЕКСТ ДОПОВІДІ Під час обговорення звітної доповіді виступили в.о. академіка-секретаря Відділення математики НАН України, директор Інституту математики НАН України академік Олександр Тимоха, директор Інституту геологічних наук НАН України академік Стелла Шехунова, голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг доктор економічних наук Костянтин Ущаповський, заступник академіка-секретаря Відділення фізико-технічних проблем енергетики НАН України академік Андрій Жаркін, в.о. академіка секретаря Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України, директор Інституту біохімії ім.О.В.Палладіна НАН України академік Сергій Комісаренко, начальник Центрального науково-дослідного інституту озброєння та військової техніки Збройних Сил України генерал-майор Ігор Чепков, директор Інституту народознавства НАН України академік Степан Павлюк, директор Центру інноваційних медичних технологій НАН України доктор медичних наук Іван Тодуров, завідувач відділу Інституту технічної механіки НАН України і ДКА України член-кореспондент Анатолій Алпатов, директор Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України член-кореспондент Наталія Заіменко, в.о. директора Інституту проблем матеріалознавства ім.І.М.Францевича НАН України член-кореспондент Геннадій Баглюк, директор Радіоастрономічного інституту НАН України член-кореспондент Вячеслав Захаренко, директор Інституту економіко-правових досліджень ім. В.К. Мамутова НАН України член-кореспондент Володимир Устименко, директор Інституту органічної хімії НАН України член-кореспондент Михайло Вовк, завідувач відділу Інституту кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України член-кореспондент Леонід Гуляницький, директор Головної астрономічної обсерваторії НАН України академік Ярослав Яцків, голова Ради молодих вчених НАН України доктор наук з державного управління Валерія Ковач, заступник директора Інституту соціології НАН України, доктор соціологічних наук Сергій Дембіцький, академік-секретар Відділення фізики і астрономії НАН України академік Вадим Локтєв, академік-секретар Відділення економіки НАН України, директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи академік Елла Лібанова.
академік Олександр Тимоха |
академік Стелла Шехунова |
доктор економічних наук Костянтин Ущаповський |
академік Андрій Жаркін |
академік Сергій Комісаренко |
генерал-майор Ігор Чепков |
академік Степан Павлюк |
доктор медичних наук Іван Тодуров |
член-кореспондент Анатолій Алпатов |
член-кореспондент Наталія Заіменко |
член-кореспондент Геннадій Баглюк |
член-кореспондент Вячеслав Захаренко |
член-кореспондент Володимир Устименко |
На заході також був присутній заступник Міністра освіти і науки України Денис Курбатов. У своєму виступі він передав вітання від Міністра Оксена Лісового та зазначив, що після перемоги, яку наближають доблесні Збройні Сили України, постане питання відбудови та відновлення України. І тут у галузей освіти, науки й інновацій зможе з’явитися справжній шанс вийти з категорії недооціненних і відігравати ключову роль у побудові сучасної України. «Безумовно, сфера наукової, науково-технічної, інноваційної діяльності має відігравати провідну роль у вирішенні викликів і подоланні наслідків війни, оскільки саме наука й інновації є не тільки рушійним чинником економічного розвитку будь-якої країни, але й потужним фактором міцності її національної безпеки й оборони», – зазначив Денис Курбатов.
По завершенні обговорення Загальні збори НАН України схвалили Звіт про діяльність Національної академії наук України у 2022 році, прийнявши відповідну постанову.
Доброю традицією Загальних зборів є щорічне
нагородження найвищою відзнакою Національної академії наук України – Золотою медаллю ім. В.І. Вернадського. За результатами конкурсу 2022 року ці відзнаки присуджено академіку НАН
Володимиру Горбуліну за видатні досягнення в розробленні наукових засад національної безпеки й обороноздатності України, та іноземному члену нашої Академії, професору
Янушу Кацпжику за видатні досягнення в галузі штучного інтелекту, теорії ухвалення рішень та робототехніки.
Лауреатам Золотої медалі НАН України імені В.І. Вернадського було надано слово для наукових доповідей.
Також під час сесії Загальних зборів вперше було
вручено Золоту медаль ім. Б.Є. Патона НАН України. Нагадаємо, що ця почесна відзнака була засновано рішенням Академії у 2020 році. Вона присуджується за видатні досягнення у створенні інноваційних науково-технічних розробок, які знайшли широке практичне використання.
За результатами конкурсу 2022 року ці відзнаки присуджено академіку НАН України Леоніду Лобанову за створення технологій бездеформаційного зварювання виробів ракетно-космічної техніки та розроблення й впровадження методів лазерної інтерферометрії для оцінювання якості зварних з’єднань та генеральному директору Державного підприємства «Державне Київське конструкторське бюро «Луч» члену-кореспонденту НАН України Олегу Коростельову за розроблення та організацію серійного виробництва новітніх зразків озброєння і військової техніки.
Лауреатам Золотої медалі ім. Б.Є. Патона НАН України було також надано слово для наукових доповідей.
Підсумовуючи засідання Президент НАН України академік Анатолій Загородній зазначив, що війна ставить перед країною і Академією дуже серйозні виклики, які потребують своєчасних і ефективних рішень. Одним з найважливіших викликів, який потребує постійної уваги з боку Президії Академії, її секцій та відділень, є збереження наукових колективів. Необхідно також продовжити роботу з переорієнтації досліджень на потреби оборони і безпеки. Нагальною задачею є відновлення та розвиток наукової інфраструктури. Також вчені Академії мають взяти активну участь у післявоєнній відбудові країни, відновленні галузей економіки та суспільного життя.
член-кореспондент Михайло Вовк |
член-кореспондент Леонід Гуляницький |
академік Ярослав Яцків |
доктор наук з державного управління Валерія Ковач |
доктор соціологічних наук Сергій Дембіцький |
академік Вячеслав Богданов |