5 травня 2023 року президент НАН України академік Анатолій Загородній, віцепрезидент НАН України академік Вячеслав Богданов та перший заступник головного ученого секретаря НАН України Олег Кубальський відвідали Інститут проблем міцності імені Г.С.Писаренка.
Під час візиту керівництво Інституту на чолі з в.о. директора доктором технічних наук Олександром Чирковим ознайомило почесних гостей з основними результатами наукової та науково-технічної діяльності установи, а також з поточним станом матеріально-технічного забезпечення Інституту.
Головною задачею Інституту є проведення фундаментальних та прикладних досліджень з проблемних питань експериментальної механіки деформівного твердого тіла і міцності матеріалів та елементів конструкцій в екстремальних умовах термосилового навантаження, розробки нових методів розрахунків напружено-деформівного стану, механічних випробувань, моделей деформування та критеріїв міцності матеріалів та елементів конструкцій.
Директор Інституту коротко розповів про історію створення, структуру, кадровий склад, експериментальні можливості установи та перспективи її подальшого розвитку.
Керівництво НАН України відвідало унікальний комплекс газодинамічних стендів, який віднесено до наукових об’єктів, що становлять національне надбання України. Ці стенди дозволяють моделювати роботу високонавантажених елементів конструкцій в умовах високотемпературного (до 3300 К), високошвидкісного змінного в часі агресивного газового потоку, як при експлуатації, досліджувати роботоздатність перспективних матеріалів та конструкційних елементів для вітчизняного енергомашинобудування, ракетно-космічної та авіаційної техніки.
У лабораторії міцності та руйнування за умов ударного та імпульсного навантаження керівництво Академії ознайомилось з роботою стендів для досліджень особливостей деформування і руйнування матеріалів та елементів конструкцій при ударному навантаженні, визначення механічних характеристик матеріалів у широкому діапазоні швидкостей деформування (до 105 с-1), оцінки ударної стійкості матеріалів та елементів конструкцій від елементів балістичного ураження.
Ознайомлення з експериментальною базою Інституту було продовжено в лабораторії випробувань на пневмогідравлічному кріогенному стенді, який також віднесений до об'єктів, що становлять національне надбання. Стенд застосовується для визначення несівної здатності конструкційних елементів трубопровідного транспорту, кріогенної та ракетно-космічної техніки за умови навантаження внутрішнім тиском до 1000 атмосфер та низьких і кріогенних температур до 77 К.
Делегація відвідала лабораторію Центру колективного користування науковими приладами, створеного на базі сучасної випробувальної машини Instron 8802. Фактично це дослідницький комплекс, що дозволяє не тільки проводити вивчення процесів деформування та руйнування матеріалів за різних видів навантаження (розтяг, стиск, згин) за температур від -196 0С до 1100 0С, а й реалізовувати нестандартні блоки навантаження (змінні амплітуди циклічного навантаження, витримки, різні частоти і т.д.) при розробці нових методів дослідження.
|
|
|
Особливо відзначено науково-прикладні розробки Інституту у розвитку та застосуванні уточнених моделей та методів розв’язання актуальних задач механіки з обґрунтування міцності та ресурсу критичних елементів обладнання першого контуру реакторних установок з водо-водяним енергетичним реактором (ВВЕР) АЕС України. Для оцінки міцності та ресурсу корпусів реакторів ВВЕР розроблено галузевий нормативний документ, з використанням якого подовжено строк експлуатації семи енергоблоків АЕС України.
Під час обговорення результатів фундаментальних та прикладних досліджень відзначено практичну значущість діяльності Інституту, яка підтверджується багаторічною плідною співпрацею з високотехнологічними підприємствами різних галузей економіки України, такими як державні підприємства «КБ «Південне» імені М.К.Янгеля», «Антонов», «ЗМКБ «Прогрес» імені академіка О.Г.Івченка», НВКГ «Зоря»-«Машпроект», ЦНДІ ОВТ ЗСУ, НАЕК «Енергоатом», АТ «МОТОР СІЧ» та іншими.
Керівництво НАН України також ознайомилось з роботою ДП «Спеціальне конструкторсько-технологічне бюро Інституту проблем міцності Національної академії наук України», яке впродовж багатьох років займається проєктуванням та виготовленням, в першу чергу для потреб Інституту, випробувальних установок, їх модернізацією, ремонтом та обслуговуванням в процесі експлуатації. Підприємство також на замовлення суб’єктів будівництва, комунального господарства, харчової промисловості та інших галузей промисловості виготовляє дослідне та технологічне устаткування, елементи обладнання до імпортного устаткування та металоконструкції різної складності.
|
Наприкінці візиту делегація відвідала меморіальну кімнату засновника Інституту і його першого директора академіка Г.С. Писаренка, в якій зібрані архівні матеріали з історії створення і розвитку Інституту, підготовки його кадрів, а поряд у виставковій залі представлено елементи унікального обладнання і численні оригінальні зразки для експериментальних досліджень, напрями та найвагоміші результати науково-технічної та науково-організаційної діяльності Інституту.
На підсумковому обговоренні результатів візиту акцентовано увагу на необхідності збереження унікального комплексу випробувальних стендів і установок Інституту, їх подальшого ефективного використання для потреб високотехнологічних підприємств України, пошуку шляхів підвищення творчого потенціалу наукового колективу установи у ці складні часи.
За інформацією Інституту проблем міцності імені Г.С.Писаренка НАН України