Нещодавно вийшов друком «Атлас трав’яних біотопів України» – нове ілюстроване наукове видання, яке містить інформацію про різноманіття трав’яних біотопів (різних типів степів і луків, пустищ, солончаків тощо) України.
|
Головна мета книги – продемонструвати різноманіття трав’яних біотопів, відмінність між собою різних типів, їхнє видове багатство, а також довести, що кожна степова або лучна ділянка – це не просто «трава», а цілий світ, в якому живе дуже багато мешканців, більшість з яких не завжди можна побачити неозброєним оком або визначити без спеціальної професійної підготовки. Цей світ може легко зникнути внаслідок знищення останніх клаптиків лук і степів. І такі «світи» стрімко зникають в Україні повсюдно – чи то під плугом, чи під водою, чи під колесом позашляховика чи квадроцикла, а людство йде далі, не помічаючи цих втрат, але цілком відчуває їхні наслідки у вигляді екологічної та кліматичної криз. Очікуючи великих прибутків від освоєння природи, ми зазнаємо натомість великих економічних збитків через її знищення.
Для кожного типу загальноєвропейської класифікації EUNIS у цій книзі наведено докладну характеристику, загальне фото й фото характерних видів рослин і тварин із різних таксономічних груп, рідкісних та інвазивних видів рослин (загалом близько 1400 фото), екологічні особливості біотопів, оцінку впливу загроз, природоохоронну значущість і ризики втрат, а також карти реального та потенційного поширення на території України. У виданні охарактеризовано 30 типів біотопів, поділених на сім груп: ксерофітні, мезофітні, вологі та мокрі, альпійські та субальпійські, узлісні та каймові, галофітні та комплексні трав’яні біотопи.
Авторами видання стали 26 науковців з 11 українських науково-дослідних інститутів (Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України, Інституту еволюційної екології НАН України, Інституту екології Карпат НАН України), закладів вищої освіти (Донецького національного університету імені Василя Стуса, Херсонського державного університету, Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького), природно-заповідних територій (Біосферного заповідника Асканія-Нова імені Ф.Е. Фальц-Фейна, національних природних парків «Тузловські лимани», «Слобожанський», «Гомільшанські ліси»). Атлас підготовлено у межах проєкту «Трав’яні біотопи України загальноєвропейського значення: сучасний стан, масштаби втрат та стратегія збереження в умовах глобальних кліматичних змін і антропогенної трансформації довкілля» за підтримки Національного фонду досліджень України.
Бібліографічний опис видання:
Атлас трав’яних біотопів України / за заг. ред. д.б.н. А. А. Куземко. – Чернівці : Друк Арт, 2022. – 244 с. : іл.
За інформацією Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України
Фото: пресслужба НАН України