23 травня 2023 року у малому конференц-залі Інституту геохімії, мінералогії та рудоутворення імені (ІГМР) М.П. Семененка НАН України відбулося урочисте засідання Вченої ради Інституту з нагоди Дня науки.
Завідувач відділу «Мінералогічний музей імені академіка В.І. Вернадського» ІГМР ім. М.П. Семененка НАН України доктор геолого-мінералогічних наук Володимир Павлишинвиступив з науковою доповіддю «Деякі епізоди з історії каменю України в контексті виставки «Вироби з каміння» до дня науки». Завідувач відділу оптичної спектроскопії і люмінесценції мінералів ІГМР ім. М.П. Семененка НАН України доктор геолого-мінералогічних наук Михайло Таран розповів про «Спектроскопічне вивчення електронного переходу іонів Fe2+ із високо- в низькоспіновий стан в сидериті і літіофіліті за тисків, які мають місце в умовах нижньої мантії Землі».
Також під час засідання відбулась презентація виставки «Вироби з каміння». Організували виставку співробітники відділу «Мінералогічний музей ім. академіка В.І. Вернадського» – доктор геолого–мінералогічних наук Володимир Павлишин, старший науковий співробітник Наталія Чернієнко та молодший науковий співробітник Лариса Соломатіна.
На виставці були представлені розмаїті кам’яні вироби, які наочно проілюстрували широкі можливості використання природного та штучного каменю для розвитку кам’яної промисловості.
Вітрина №1, полички (зверху в низ):
1. Камінь в побуті і науці. Це підставки з різного каміння (габро, мармур, кам’яне вугілля) лабрадоритовий свічник, штучний кристал п’єзокварцу, вирощений в Інституті.
2. Камінь у малій скульптурі. Голова та погруддя Т.Г. Шевченка (пірофіліт і скло), погруддя Шекспіра (пісковик), декілька чорних фігурок (кам'яне вугілля), фігурка дівчинки (селеніт).
3. Кам’яні шкатулки та ювелірні вироби.
Представлені шкатулки з різнотвердих порід (габро, кварцит, мармур, яшма тощо), але найбільше вражають шкатулки, виготовлені з пейзажної яшми. Ювелірні вироби – намисто, персні, браслети, кульчики, кулон, брелок – представлені одним каменем – нефритом.
4. Кам’яні картинки. Вони виготовлені з різних мінералів і порід. Найдекоративніші серед них - яшмові картинки, картини, «виписані» різноколірним бурштиновим порошком (карта України, портрет Володимира Великого); 2) картина, скомпонована уламками різноколірних мінералів (натюрморт).
Вітрина № 2, полички (зверху в низ):
1. Вази. Експоновані вироби з габро, змійовика, мармуру, граніту. Особлива тут вуджвудівська ваза, яка являє собою «сплав» голубої кераміки та білого мінералу (Велика Британія).
2. Котики. Це найбільша експозиція у цій виставці. Десятки різнотвердих і різноколірних мінералів і порід використано для виготовлення цих котиків – популярної в гемології теми.
3. Кулі та яйця. Друга за чисельністю експозиція. Експоновані вироби, виготовлені з прозорих, напівпрозорих різноколірних мінералів, дозволяють «заглянути» в анатомію мінеральних індивідів і агрегатів.
4. Сувеніри. Надзвичайно популярна тема у кам’яному мистецтві. Тут представлені вироби з аметисту (рибка), галіту (механізація в соляній шахті), бурштину (розп’яття), джеспіліту (ювілейний подарунок), рожевого вапняку (емблема Міжнародної Мінералогічної Асоціації), гранату (гранатовий кущ) тощо.
5. Годинники. Експоновані два годинники – з граніту та кам'яного вугілля.
Володимир Павлишин розповів, що наука про камінь зародилася орієнтовно за 1000 років до Різдва Христового. Історія каменю в історії культури України ще не написана. Маємо лише окремі епізоди, починаючи із зародження архітектури, різьблення, скульптури, ювелірної справи та декоративного мистецтва і закінчуючи сучасною технікою обробки каменю, його технологією та застосуванням.
Організатор виставки «Вироби з каміння» – завідувач відділу Мінералогічний музей ім. академіка В.І. Вернадського доктор геолого-мінералогічних наук Володимир Павлишин |
Володимир Павлишин зазначив, що в Україні найбільш перспективним для розвитку економіки є декоративне каміння, наступним за значенням – напівкоштовне (бурштин, пірофіліт, кварцит, ангідрид, лабрадор тощо) і лише потім – коштовне каміння.
Малий конференц-зал. Зліва направо: директор Інституту академік НАН України Олександр Пономаренко, заступник директора з науково-організаційної роботи кандидат геологічних наук Катерина Вовк, професор Володимир Павлишин |
Малий конференц-зал Інституту. Зліва направо: молодший науковий співробітник Олександр Коваленко, директор Інституту академік НАН України Олександр Пономаренко, аспірант Олександр Ковтун, заступник директора з науково-організаційної роботи кандидат геологічних наук Катерина Вовк, професор Володимир Павлишин, старший науковий співробітник Тетяна Лупашко, науковий співробітник Євген Луньов |
За інформацією Інституту геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка НАН України