14-18 травня 2023 року відбулась Міжнародна конференція «Україна-Ізраїль – історія взаємовідносин», присвячена 75-річчю проголошення незалежності держави Ізраїль. Інститут сходознавства ім. А.Ю. Кримського НАН України був співорганізатором заходу разом із Сіоністською федерацією України та Міжнародною міждисциплінарною сертифікатною програмою з юдаїки та Центром близькосхідних досліджень, за підтримки Департаменту Всесвітньої сіоністської організації зі зв’язків із громадянами Ізраїлю за кордоном. Під час трьох онлайн зустрічей Міжнародної конференції «Україна-Ізраїль – історія взаємовідносин» історики, журналісти, вчені та громадські діячі говорили про історію налагодження зв'язків між двома країнами, про те, як сьогодні побудовані стосунки між Україною та Ізраїлем, як відбувається протидія російській пропаганді в Ізраїлі, а також про те, як єврейські організації допомагали та допомагають біженцям зі сходу після 24 лютого та про проєкти психологічної підтримки для громадян України.
На відкритті конференції у вітальному слові директор Інституту сходознавства ім. А.Ю.Кримського НАН України доктор філософських наук Віктор Кіктенко зазначив: «Єврейський народ протягом довгого часу доводив світові своє право на власну державу. Виборював це право, перебуваючи у ворожому оточенні, долаючи часто доволі скептичне ставлення до свого національного проєкту з боку потужних держав. Боровся, до поки, у 1948 році нарешті постала Держава Ізраїль, перетворившись на опору для євреїв і всього світу…Україну та Ізраїль поєднують долі тисяч людей». Директор Центру близькосхідних досліджень, молодшийнауковий співробітник того ж Інституту Ігор Семиволос зауважив, що між двома державами є певні труднощі у відносинах попри давні історичні зв’язки євреїв та українців: «Українсько-ізраїльські відносини характеризуються високим рівнем взаємодії, соціальних контактів і інтенсивності. Разом з тим існує низка розбіжностей, які пов’язані з різними підходами до реалізацій різних політик, політики пам’яті, існує певна стереотипізація уявлень про Україну, уявлень про Ізраїль, закріплених в історичних наративах і українському, і єврейському. Ми маємо різницю в підходах двох країн у вирішенні Близькосхідного конфлікту». Дослідник також звернув увагу на контроверсійне ставлення Ізраїлю до війни в Україні.
У межах конференції також відбувся Круглий стіл «Україна – Ізраїль. Інформаційний фронт: руйнування стереотипів», в якому зокрема взяв участь молодший науковий співробітникІнституту сходознавства ім. А.Ю. Кримського НАН України Сергій Данилов. Крім того, проведено дискусію «Єврейські організації кінця 80-х і після повномасштaбного вторгнення» та лекцію «Юдаїзм та Держава».
Докладніша інформація За інформацією Iнституту сходознавства iм. А. Ю. Кримського НАН України