9 червня 2023 року на базі фермерського господарства «Гранат» (Одеська область, Подільський район, село Арчепитівка) відбулася регіональна науково-практична конференція «День поля 2023», яку науковці Інституту фізіології рослин і генетики (ІФРГ) НАН України організували за сприяння працівників фермерського господарства (ФГ) «Гранат» і аграріїв Подільського району. У заході взяли участь керівники й фахівці аграрного сектору Одеської обласної адміністрації та Подільського району Одеської області, фахівці насінницьких формувань різних форм власності, фермери, менеджери українських аграрних компаній, науковці ІФРГ НАН України і провідні вчені аграрних університетів Півдня України.
Зібрання складалося з двох частин – теоретичної та практичної.
Перша відбулась у конференц-залі «Садиба на Кодимі» ФГ «Гранат».
Відкриваючи зібрання, заступник директора із науково-організаційної роботи ІФРГ НАН України Володимир Орехівський привітав присутніх від імені визнаного вченого в царині генетики і селекції рослин, експериментального мутагенезу, біотехнології, фізіологічної генетики, директора ІФРГ НАН України, Героя України академіка Володимира Моргуна, побажав усім аграріям України мирного неба й відмінних врожаїв та висловив сподівання на плідну співпрацю.
Учасників конференції «День поля 2023» привітали також начальниця Одеської філії Державного центру сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції Світлана Кацімон, голова Подільської районної державної адміністрації Одеської області Михайло Лазоренко та ректор Одеського державного аграрного університету доктор ветеринарних наук, професор Михайло Брошков.
Наукову доповідь про шляхи підвищення врожайності виголосив завідувач відділу мінерального живлення рослин ІФРГ НАН України член-кореспондент НАН України Віктор Швартау. Основний наголос він зробив зроблено на врожайності озимої пшениці, що нерозривно пов’язана з підвищенням ефективності використання ресурсів – води, NPK (азоту, фосфору, калію), мікроелементів, засобів захисту рослин, паливно-мастильних матеріалів. Завершуючи свій виступ, учений підкреслив, що саме інноваційні сорти й відповідні технології вирощування гарантують нинішні наукові успіхи і формують майбутнє українського рослинництва.
Директор Дослідного сільськогосподарського виробництва (ДСВ) ІФРГ НАН України кандидат сільськогосподарських наук Давид Коновалов висвітлив у своєму виступі результати співпраці агрономів ДСВ із науковцями ІФРГ НАН України, які чимало роблять для розширення трансферу сортів – інновацій у виробництво. Результат – понад 3400 ліцензій на вирощування високоякісного оригінального насіння, яке придбали українські та великі компанії США, Франції, Швеції, Норвегії та інших країн, що працюють на теренах України.
До слова, загальний обсяг впровадження розробок ІФРГ НАН України в українську економіку доволі великий. Досить сказати, що кожен третій буханець хліба у нашій країні виробляють із сортів пшениці озимої, створених під керівництвом академіка Володимира Моргуна. Вагомим підсумком роботи селекціонерів Інституту є те, що за останні роки 52 господарства України в реальних виробничих умовах отримали врожаї київських пшениць понад 100 ц/га.
Професор кафедри рослинництва та садово-паркового господарства Миколаївського національного аграрного університету доктор сільськогосподарських наук Микола Федорчук своїм виступом привернув увагу виробників до того, що найкращий, найпродуктивніший сорт не дасть очікуваного результату без відповідної агротехніки і врахування кліматичних змін.
Після пленарної частини учасники конференції відвідали демонстраційні й насінницькі поля ФГ «Гранат».
Розповідаючи про київські пшениці, завідувач відділу науково-технічної інформації та маркетингу ІФРГ НАН України Володимир Вакуленко докладно схарактеризував кожен сорт. На демонстраційному полі учасники конференції оглянули 11 сортів – інновацій київських пшениць. Крім того, на виробничих посівах ФГ «Гранат» гостей ознайомили з сортами 'Подолянка', 'Малинівка', 'Софія Київська', 'Городниця' та 'Богдана'. Вони забезпечують стабільні врожаї якісного зерна в усіх природних зонах України, мають відмінну посухо- і зимостійкість. Головна їхня перевага – дуже висока виробнича надійність. Сорти широко висіваються і неперевершені за виробничою надійністю.
|
Директор ФГ «Гранат» Анатолій Артеменко щиро подякував усім учасникам конференції та підкреслив, що, на його думку, ІФРГ НАН України пропонує найкращі в Україні сорти пшениці озимої. За словами Анатолія Артеменка, по насіння київських пшениць, представлених на полях ФГ «Гранат», до господарства звертаються агрономи майже з усього Півдня України, тож уже час відкривати шлях насінню київських пшениць на світовий ринок.
За інформацією ІФРГ НАН України