Академік-секретар Відділення економіки НАН України, директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України академік Елла Лібанова взяла участь у засіданні Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП) і Антикризового штабу стійкості економіки в умовах воєнного стану.
До заходу також долучилися представники Міністерства економіки України, Міністерства соціальної політики України, Верховної Ради України, роботодавці, профспілки, науковці тощо.
Предметом обговорення стала розробка державної політики повернення вимушених мігрантів, яка поряд із стимулюючими заходами для подолання майбутнього дефіциту робочої сили має стати невід’ємною складовою повоєнного відновлення, що реалізовуватиметься в рамках Плану відновлення від наслідків війни.
Під час виступу Елла Лібанова зазначила: «Якщо спиратися на варіант перемоги в 2025 році із виходом на кордони 1991 року (повернення Криму передбачається пізніше), можна очікувати, що в 2030 році в Україні проживатиме 32-35 млн. осіб». При цьому вона відмітила, що депопуляція є неминучою за будь-яких умов. Щоб підтримувати згадані цифри, доведеться щороку залучати близько 300 тис. мігрантів з інших країн. І тут є багато як плюсів, так і очевидних мінусів. Елла Лібанова зауважила, що вже зараз відбувається зниження щільності населення, особливо по окремих територіях. Захід України (окрім Львівщини та Франківщини) вже доходить до екологічної межі за кількістю мешканців. Після перемоги робочі місця все так само концентруватимуться навколо мегаполісів: Києва, Львова, Харкова, Одеси, Дніпра. Тому потрібна система стимулів для роботодавців з областей, сусідніх із ворожими рф та білоруссю, щоб вони продовжували ведення бізнесу, виробництва в цих регіонах, тим самим забезпечуючи збереження певного рівня робочих місць, відтак соціальної інфраструктури тощо. Першочергово це стосується Сумщини та Чернігівщини, які і до повномасштабної російської агресії відчували економічні дисбаланси.
Учена також зробила акцент на необхідності розгорнути ефективну систему медичної реабілітації та психосоціальної адаптації ветеранів війни, а також тих, хто постраждав від війни. «Окрема категорія, про яку зараз не говорять – це діти. І уряду, і експертам, і самим батькам – всім потрібно думати, як мінімізувати вплив війни на дітей», – зазначила Елла Лібанова.
Ці та інші пропозиції будуть акумульовані в Рішення Антикризового штабу, яке спрямують в парламент і уряд для продовження спільної роботи в означених напрямках.
Довідково. УСПП пропонує прийняття окремої Стратегії збереження і розвитку людського потенціалу, що враховувала б реалії воєнного стану та вже озвучені прогнози повоєнного відновлення. Вона має корелюватися із Планом відновлення України, який, до слова, так і не фіналізований. Ділова спільнота наполягає на його прийнятті і доповненні галузевими програмами розвитку.
Ознайомитися з
повним текстом пресрелізу засідання Джерело: сайт Українського союзу промисловців і підприємців