Український журнал з питань агробізнесу «Пропозиція» опублікував статтю директора Дослідного сільськогосподарського виробництва Інституту фізіології рослин і генетики НАН України кандидата сільськогосподарських наук Давида Коновалова «Мирна хліборобська зброя», присвячену отриманим у цій академічній установі високоврожайним сортам пшениці, що їх успішно вирощують провідні українські зерновиробники. Своїм досвідом співпраці з Інститутом спеціально для цієї публікації поділилися керівники господарств, що спеціалізуються на виробництві високоякісного насіння і товарному зерновиробництві: директор ТОВ «Білоцерківхлібопродукт» (Білоцерківський район Київської області) Іван Шилов, директор ТОВ «Насіння Слобожанщини» Василь Синєгубов, виконавчий директор ТОВ «Прилуцький хлібодар» (Прилуцький район Чернігівської області) Сергій Козинний і директор фермерського господарства «Геркулес» (село Єрківці Бориспільського району Київської області) Віктор Шеремета.
«Підвищення продуктивності основного хліба — пшениці озимої — насамперед базується на використанні генетичного потенціалу її нових сортів, — пише автор. — На жаль, хліборобська практика показує, що продуктивний потенціал пшениці озимої агрономи часто реалізують лише на 30–50 %.
Помилково думати, що лише новий сорт вирішить проблему збільшення валового виробництва зерна. Потрібні принципово нові знання, нові технології аграрного виробництва, ефективні заходи адаптування до кліматичних змін та сучасна сільськогосподарська техніка і комбіновані агрегати.
<…>
…сьогодні жоден із закордонних сортів пшениці озимої, занесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, за якістю, продуктивністю і особливо стійкістю до морозів та посухи не може конкурувати з кращими сортами вітчизняної селекції такими як: Астарта, Богдана, Городниця, Здоба Київська, Зимоярка, Київська 17, Київська 19, Новосмуглянка, Перлина Поділля, Подолянка, Снігурка, Софія Київська та інші. Це результат багаторічної творчої праці Героя України, академіка НАН України Володимира Васильовича Моргуна та його учнів.
Директор Інституту Володимир Васильович Моргун наголошує на тому, що арифметика гарантованого врожаю надзвичайно проста: добрий сорт, високоякісне насіння й сучасна технологія.
Одним із основних напрямів нашого селекційного процесу в Інституті, — говорить Володимир Васильович, — є створення принципово нового покоління сортів пшениці озимої з поєднанням високої продуктивності, якості, комплексного імунітету до основних хвороб та особливо посухи. <…>
Щоб швидко відновити виробництво пшениці, — продовжує академік Володимир Моргун, — необхідно, всупереч всім негараздам, обов’язково закласти в цьому році насіннєві ділянки високих генерацій (розсадників розмноження та супереліти). Це невеликі витрати, невеликі посівні площі».
«Завтрашній день — за новими сортами золотих київських пшениць. Вони багатство і слава землі української», — підкреслює кандидат сільськогосподарських наук Давид Коновалов.
За інформацією Інституту фізіології рослин і генетики НАН України