Чи змінилось суб’єктивне сприйняття українцями економічних досягнень? Яка відмінність між ідеологічною та політичною приналежністю? Чи є загрози демократії в післявоєнній Україні? Про все це в інтерв’ю англомовному мультимедійному проєкту«UkraineWorld» розповів директор Інституту соціології НАН України член-кореспондент НАН України Євген Головаха.
Про суб’єктивне сприйняття українцями економічних досягнень учений зауважив: «У 2022 та 2023 роках частка українців, які позитивно оцінюють економічний розвиток країни, була майже вдвічі більшою, ніж у 2021 році. Попри те, що війна явно мала руйнівний вплив на економіку». В цьому питанні соціолог виділив 5 аспектів:
• До повномасштабного вторгнення Росії українці негативно ставилися до того, що відбувається в країні. В поєднанні з низьким рівнем життя це призвело до недооцінки українцями рівня розвитку української економіки. Українці оцінили стан своєї економіки як один з найнегативніших у всій Європі. Однак стан економіки був непоганим, оскільки забезпечував більш-менш гідне життя переважної більшості українців.
• Хоча у 1990 році дійсно було багато громадян, які перебували на межі виживання, напередодні повномасштабної війни ця кількість скоротилася приблизно до 20% населення України. Тобто з моменту здобуття незалежності в економіці відбувся справжній зсув у позитивний бік, але оскільки українці недооцінили економіку, вийшов парадокс: суб’єктивне сприйняття економічних досягнень в Україні не залежало від реального стану економіки.
• З початком повномасштабного вторгнення українці побачили, що їхня країна сильна, здатна протистояти ворожому сусідові та зуміла втримати економіку на плаву, попри втрату третини ВВП.
• Країни, які перебувають у стані війни, стикаються з серйозними економічними труднощами навіть до запровадження карткової системи. Однак в Україні цього не сталося. Тобто таким соціологічним результатам сприяли два чинники – підвищення поваги до держави та визнання того, що українська держава не така вже й слабка, якщо витримала війну.
• Соціологи передбачають, що нові бойові перемоги підвищать суспільне сприйняття української економіки.
Наостанок Євген Головаха наголосив: «Для українців традиція означає спробу знайти якесь коріння в минулому, щоб вижити в сьогоденні. Тому українці звертаються до козацької демократії та боротьби із завойовниками, щоб навчитися боротися з окупантами. Єдина загроза для демократії в післявоєнній Україні – це перемога Росії. Але історично Україна протистояла невластивим українцям авторитарним тенденціям».
Довідково. «UkraineWorld» – це англомовний мультимедійний проєкт про Україну, який виник із волонтерської ініціативи допомоги міжнародним журналістам під час Євромайдану 2013-2014 років. Сьогодні він діє завдяки підтримці «Internews Network» (програма U-Media за фінансування USAID), Міжнародного фонду «Відродження», Українського інституту, Українського культурного фонду, Центру НАТО в Україні та інших донорів. Експертів «UkraineWorld» цитували такі резонансні іноземні ЗМІ, як The New York Times, Financial Times, Le Monde, Atlantic Council, Radio Free Europe/Radio Liberty та FRANCE 24.
Ознайомитися з повним англомовним
текстом інтерв’ю За інформацією Інституту соціології НАН України