19 жовтня 2023 року – з огляду на ухвалення нової редакції Закону України «Про кредитні спілки» та з нагоди Всесвітнього дня кредитної кооперації – на базі Інституту економіки та прогнозування НАН України відбувся круглий стіл «Кредитні спілки для військовослужбовців – нагальна потреба Армії!», присвячений розвитку законодавчих ініціатив для створення (реєстрації) мережі неприбуткових спеціалізованих фінансових інститутів (кредитних спілок), які надаватимуть фінансові послуги військовослужбовцям, членам їхніх сімей та ветеранам Збройних Сил України. Захід ініціювали й організували Всеукраїнська асоціація кредитних установ військовослужбовців та працівників силових відомств і громадське об’єднання «Знизу вгору».
|
До зібрання долучилися науковці, дослідники фінансового ринку, представники державних інституцій, дотичних до створення можливостей для розбудови на основі кредитних спілок – як організаційно-правової форми – підсистеми надання фінансових послуг військовослужбовцям і членам їхніх сімей, ветеранам Збройних Сил України.
Учасники обговорення запропонували внести зміни до вже нової редакції Закону України «Про кредитні спілки», яка запроваджує у законодавство поняття «кредитна спілка військовослужбовців», а саме – розширити тлумачення поняття кола (ознаки) членства у кредитній спілці.
Надалі фахівці пропонують створювати систему кредитних спілок для військовослужбовців за зразком системи, яка вже 60 років успішно розвивається у США. Ця система може стати джерелом колосального позитивного досвіду, отримання знань, обміну технологіями, а також послугувати підґрунтям для неперервного аналізу потреб згаданої категорії громадян, а у підсумку – для напрацювання напрямів удосконалення фінансових продуктів.
На відміну від цивільного населення, спільнота військовослужбовців, виконуючи професійні обов’язки, інтенсивно переміщується з одного місця служби до іншого, іноді – разом із членами своєї родини, а виконуючи бойові завдання – без них. Ця частина населення порівняно рано втрачає свою професійну придатність за віком, тож для неї постає проблема професійної адаптації після звільнення у запас. Такі громадяни потребують лікування й реабілітації після отриманих поранень, а сім’ям загиблих військовослужбовців держава гарантує виплату значних грошових коштів. Окрім того, ставлення до режиму конфіденційності ощадних і кредитних рахунків цієї категорії громадян має бути особливим.
|
Практично всі учасники дискусії, серед яких і Прем’єр-міністр України у 2005–2006 роках, Міністр оборони України у 2007–2009 роках Юрій Єхануров, підтримали цю ідею. А ключові бенефіціари проєкту – Міністерство оборони України й Міністерство у справах ветеранів України – мають власні пропозиції та бачення того, як побудувати таку систему, і вже розпочали продуктивний діалог у цьому напрямі. До обговорень на круглому столі активно долучилися також представники Національного банку України, профільного комітету Верховної Ради України й інших відомств.
За інформацією Інституту економіки та прогнозування НАН України