Реалізований цьогоріч за фінансової підтримки Українського культурного фонду дослідницький проєкт «Незламність традиції: дослідження унікального іконостаса з Черепина», до якого долучилися, зокрема, науковці Інституту народознавства НАН України (Львів) і Львівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України, добіг кінця. За підсумками роботи команда виконавців проєкту уклала розгорнутий ілюстрований аналітичний звіт, аби познайомити широке коло вчених із малодослідженою раніше пам’яткою українського мистецтва другої половини XVIII ст., створеною на межі стильових періодів бароко і рококо.
Церква Стрітення Господнього у Черепині |
Високомистецький іконостас у церкві Стрітення Господнього в селі Черепин Львівського району Львівської області було створено близько 1765 року. Він є важливою пам’яткою минулого Галичини, відображає мистецькі й культурні контакти з сусідніми регіонами, свідчить про міцний зв’язок із національною духовною традицією та демонструє відкритість і сприйняття нових ідей свого часу. Іконостас церкви у Черепині унікальний ще й тим, що створений спеціально для цієї споруди, підлаштований під її пропорції, абсолютно згармонізований з усіма архітектурними членуваннями внутрішнього простору, тобто творить єдиний мистецький ансамбль з інтерʼєром церкви і, що особливо цінно, і церква, й іконостас збереглися донині без змін.
Унікальний іконостас черепинської церкви |
Схема цього іконостаса |
Фоторозгортка іконостаса (виконали Ігор Бокало і Соломія Андрущук) |
Намісна ікона Богородиці-Замилування і намісна ікона «Христос-Учитель» |
Ікона пророків Арона і Давида |
Документування виконаних комплексних науково-реставраційних досліджень надає важливу інформацію для всіх, хто вивчає давню малярську технологію, опікується проблемами реставрації та збереження пам’яток іконопису. Звіт також послугує хорошим прикладом для передреставраційних досліджень інших творів сакрального мистецтва України.
За інформацією Інституту народознавства НАН України