Сьогодні, 1 листопада 2023 року, під головуванням Президента НАН України академіка Анатолія Загороднього відбулося чергове засідання Президії НАН України.
На початку зібрання академік Анатолій Загородній вручив нагороди науковцям НАН України, присуджені за значні заслуги у зміцненні української державності, мужність і самовідданість, виявлені у захисті суверенітету та територіальної цілісності України, вагомий внесок у розвиток різних сфер суспільного життя, відстоювання національних інтересів нашої держави, сумлінне виконання професійного обов’язку.
Указами Президента України відзначені:
- Медаллю «За працю і звитягу» – завідувач відділу Інституту електрозварювання імені Є.О. Патона НАН України доктор технічних наук Ганна Полішко та старший науковий співробітник Інституту фізичної хімії імені Л.В. Писаржевського НАН України доктор хімічних наук Наталія Щербань.
- Почесним званням «Заслужений лікар України» – головний лікар Державної наукової установи «Центр інноваційних медичних технологій НАН України» кандидат медичних наук Олександр Плегуца.
Розпорядженням Голови Верховної Ради України Грамотою Верховної Ради України нагороджений завідувач відділу Інституту фізичної хімії імені Л.В. Писаржевського НАН України член-кореспондент НАН України Петро Стрижак.
Далі із доповіддю ««Проблеми та перспективи транспортування суміші зеленого водню та природного газу в контексті розвитку водневої енергетики України»» виступила завідувач відділу Фізико-механічного інституту ім.Г.В.Карпенка НАН України доктор технічних наук Ольга Звірко.
Вона розповіла про фундаментальні та прикладні дослідження Фізико-механічного інституту ім.Г.В.Карпенка, спрямовані на розв’язання проблеми безпечного транспортування енергоносіїв, зокрема сумішей водню з природним газом, газотранспортною мережею України.
Зокрема вони вивчають взаємодію водню з металами, вплив водню на фізико-механічні властивості сталей, механізм їх деградації, руйнування та працездатність, а також розробляють критерії оцінювання критичного структурно-механічного стану сталей за впливу механічного навантаження та водневмісного середовища.
Прикладні роботи Інституту в цьому напрямі зосереджені на розробленні та застосуванні ефективних методів та засобів діагностування поточного технічного стану трубних сталей, а також оцінювання їхньої працездатності з урахуванням ступеня деградації металу та умов експлуатації.
Під час обговорення доповіді академік НАН України Леонід Лобанов наголосив на актуальності теми дослідження, важливості розроблення на їх основі рекомендацій для підприємств газотранспортної галузі, а також розповів про поєднання наукових інтересів науковців Фізико-механічного інституту ім.Г.В.Карпенка та Інституту електрозварювання ім.Є.О. Патона у розв’язанні проблеми оцінювання зварних з’єднань при транспортуванні водню.
Академік НАН України Євстахій Крижанівський позитивно оцінив науковий доробок Фізико-механічного інституту ім.Г.В.Карпенка та запропонував об’єднати зусилля науковців різних інститутів Академії для дослідження транспортування водню газотранспортною мережею України. Окремо він наголосив на необхідності вивчення можливості транспортування вуглекислого газу.
Він розповів про оригінальні методи негладкої оптимізації, розроблені в Інституті кібернетики імені В.М.Глушкова, роботи з розвитку субградієнтних алгоритмів та їх застосування в багатьох прикладних галузях, а також розроблені науковцями Інституту сучасні методи штучного інтелекту із застосуванням моделей та алгоритмів негладкої оптимізації (спеціалізовані алгоритми негладкої оптимізації для нейронних мереж та машинного навчання), методи негладкої оптимізації для аналізу та проєктування логістичних, транспортних та енергетичних мереж.
В обговоренні доповіді виступили директор ДП «Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес» імені академіка О.Г.Івченка», генеральний конструктор член-кореспондент НАН України Ігор Кравченко, академік НАН України Леонід Лобанов, член-кореспондент НАН України Юрій Стоян та академік НАН України Олександр Хіміч.
Наостанок було розглянуто декілька кадрових та поточних питань. Зокрема, вирішено провести чергові вибори дійсних членів (академіків) та членів-кореспондентів НАН України у квітні 2024 року.
Фото: Пресслужба НАН України
Начальник управління розвитку ТОВ «Оператор ГТС України» Микола Каденський у своєму виступі зупинився на окресленні перспектив виробництва та транспортування зеленого водню для української промисловості.
Академік НАН України Зіновій Назарчук розповів про високий фаховий рівень та значний науковий доробок доповідачки – доктора технічних наук Ольги Звірко.