12 грудня 2023 року у Великому конференц-залі НАН України за сприяння Програми «Підтримка громадянського суспільства в Україні» відбувся Міжнародний форум для захисту прав селян «Малі виробники на сторожі продовольчої безпеки: Декларація ООН про права селян та інших людей, які працюють у сільській місцевості», ініційований академічною громадськістю, організаціями громадянського суспільства, фермерами та приватними землевласниками за участі представників Польщі, Румунії, Швейцарії, Італії. Одним з організаторів цього заходу став Інститут економіки та прогнозування НАН України.
|
Повномасштабне російське вторгнення призвело до порушення прав українців, зокрема тих, що працюють на землі й запевняють продовольчу безпеку. Війна росії проти України має катастрофічні наслідки для широких верств населення не лише в самій Україні, а й у всьому світі, породжуючи голод і нестабільність, посилюючи нерівність. В умовах гуманітарної кризи, спричиненої використанням продовольства як зброї, академічна громадськість, організації громадянського суспільства та влада намагаються віднайти рішення, котрі, крім подолання зазначених наслідків, зважатимуть на права селянина як людини, що відіграє важливу суспільну роль і має пріоритет у відновленні й розвитку нашої країни.
2018 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила Декларацію ООН про права селян та інших людей, які працюють у сільській місцевості. Українську академічну громадськість і організації громадянського суспільства, що захищають права селян, долучилися до перемовин в ООН і посприяли голосуванню Уряду України за цей документ у Раді ООН з прав людини. Нині багато країн впроваджують положення Декларації як рекомендації щодо державної політики, навчання, а також за допомогою інформаційно-просвітницьких заходів, нової судової практики й інших дій у повсякденному житті громад.
Селяни відіграють значущу роль у продовольчому забезпеченні населення, подоланні голоду і недоїдання, запобіганні негативним наслідкам зміни клімату, збереженні біорізноманіття тощо. З огляду на це, Декларація є засадничим правовим механізмом посилення сталості розвитку продовольчих систем у контексті багатовимірних викликів сучасності, зокрема й породжених повномасштабною війною, що її розв’язала росія.
Мета міжнародного форуму «Малі виробники на сторожі продовольчої безпеки: Декларація ООН про права селян та інших людей, які працюють у сільській місцевості» – привернути увагу до Декларації, ознайомити суспільство та спонукати зацікавлені сторони до діалогу щодо імплементації її положень для врахування інтересів селянства у відбудові аграрного сектору, забезпечення його стійкості під час і після війни, щоби зміцнити продовольчу безпеку, підвищити добробут селян і посприяти сталому сільському розвитку. Цьогорічний форум продовжив роботу, розпочату академічною громадськістю, українськими селянами та громадянським суспільством
на попередньому такому заході, що відбувся торік. Під час вступної сесії «Важливість селянсько-фермерського укладу для повоєнного відновлення економіки України» учасників форуму привітали директор Інституту економіки та прогнозування НАН України академік Валерій Геєць, директорка Інституту розвитку села та сільського господарства Польської академії наук доктор габілітована, професорка Моніка Станни та народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Іван Кириленко.
Першу сесію «Декларація ООН про права селян: п’ять років від схвалення Генасамблеєю ООН» модерувала президентка Асоціації малих фермерів Румунії Рамона Думінічу. Вона ознайомила учасників зі впровадженням основних положень Декларації ООН про права селян на міжнародному рівні.
У межах цієї сесії завідувачка відділу економіки і політики аграрних перетворень Інституту економіки та прогнозування НАН України член-кореспондент НАН України Олена Бородіна висвітлила практичні механізми й особливості правозахисного підходу до збереження та відновлення агропродовольчої системи України в часи війни та повоєнної відбудови. Розвиткові продовольчої системи на засадах агроекології та реалізації прав людини присвятив свою доповідь керівник Міжнародної школи з агроекології “Agroecology School” Андреа Ферранте. Старший науковий співробітник відділу економіки і політики аграрних перетворень Інституту економіки та прогнозування НАН України кандидат економічних наук Віктор Яровий зосередився на тому, як в Україні просувають і популяризують ідеї Декларації ООН про права селян. Підходу й рекомендацій Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) щодо удоступнення землі для малих землевласників, жінок і молоді стосувався виступ експерта Регіонального офісу (ФАО) в Європі та Центральній Азії Мортена Хартвігсена. Голова Регіонального офісу ФАО в Європі та Центральній Азії Раймунд Єле наголосив на значенні Декларації ООН про права селян для успішної трансформації агропродовольчої системи загалом.
|
Другу сесію «Продовольча безпека під час війни: виклики та можливості» модерував представник Волинської асоціації фермерів і приватних землевласників, голова фермерського господарства «Лебедія» Руслан Хомич. У своїй доповіді він висвітлив актуальні питання у змінах до земельного законодавства та їхньому впливі на діяльність фермерів.
У межах цієї сесії із доповідями виступили також голова Рівненської асоціації фермерів та приватних землевласників Андрій Кузьмич (він привернув увагу до прав селян і фермерів на гідні засоби існування), представниця Харківської асоціації фермерів та приватних землевласників Світлана Гапоник (розповіла про досвід співробітництва ФАО із селянськими й фермерськими господарствами під час війни), представник Асоціації фермерів та приватних землевласників Сумщини, голова фермерського господарства «Калина» Олег Бондаренко (розповів, як селяни і фермери на прифронтових територіях обстоюють своє право на життя), голова фермерського господарства «Авангард» Василь Бурлака (відзначив, що впровадження дотацій для малих виробників сприятиме зміцненню стратегічних позицій фермерства у посиленні продовольчої безпеки населення), голова фермерського господарства «Фортуна-2015», засновниця сімейної ферми «Скрильник» Катерина Скрильник (поділилася досвідом розвитку сімейної молочної ферми), голова фермерського господарства «Фрумушиха-Нова» Олександр Палар’єв (торкнувся диверсифікації доходів сімейної ферми для нарощування її потенціалу), перша заступниця голови Бережанської міської територіальної громади (Тернопільська область) у 2019–2023 роках Марія Лук’янова (розповіла про досвід органів місцевого самоврядування у захисті прав сільських спільнот перед викликами воєнного часу).
|
Третю сесію «Реалізація прав селян у повоєнному аграрному та сільському розвитку» модерував віцепрезидент Асоціації фермерів та приватних землевласників України, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України у 2017–2019 роках Віктор Шеремета. У своїй доповіді він зосередився на підвищенні потенціалу малих виробників у повоєнній відбудові української агропродовольчої системи. У межах цієї сесії доповідь виголосив також перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький, який розповів про роль Міністерства у підтримці малих виробників під час війни. Голова представництва ФАО в Україні П’єр Вотьє поінформував про роль представництва у подоланні сучасних викликів і про плани підтримувати українських селян і фермерів. Стратегічний радник з питань прав людини Женевської академії міжнародного гуманітарного права та прав людини (Швейцарія) Крістоф Ґолей зосередився на досвіді Колумбії в імплементації Декларації ООН про права селян. Працівниця цієї ж академії, старший науковий співробітник Інституту інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України Наталія Хендель торкнулася питань імплементації Декларації ООН про права селян в законодавство України. Голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин у 2002–2006 роках, голова Союзу українського селянства Іван Томич наголосив, що просування та реалізація прав селян є запорукою продовольчої безпеки, запобігання змінам клімату, збереження земельних ресурсів України та сталості локальної економіки.
|
Четверту сесію модерував президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Віктор Гончаренко. Ця сесія присвячувалась аналізові того, що вдалося реалізувати за час, який минув після торішнього форуму, а також обговоренню змісту резолюції цьогорічного форуму та майбутнього звернення до українського Уряду і міжнародних організацій.
* * *
Загалом дискусія на форумі фокусувалася на гострих питаннях початку другого етапу земельної реформи. Крім того, учасники форуму підтримали Декларацію ООН про права селян та інших людей, які працюють у сільській місцевості, й висловилися за її імплементацію в українське законодавче поле. Фахівці також пропонують створити систему моніторингу дотримання прав селян та інших людей, які працюють у сільській місцевості, щоби захищати ці права й гарантувати їхню реалізацію, сприяти соціальній, економічній та екологічній сталості розвитку сільських спільнот і сільських територій. Ще одна пропозиція учасників форуму – законодавчо визнати селянсько-фермерський тип господарювання у сільському господарстві основою українського аграрного устрою.
За інформацією Інституту економіки та прогнозування НАН України