Президія Національної академії наук України, Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України та Фізико-механічний інститут ім. Г.В. Карпенка НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 29 лютого 2024 року на 70-му році пішов із життя відомий фахівець у галузі матеріалознавства, механіки руйнування, неруйнівного контролю та технічної діагностики матеріалів і елементів конструкцій, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, доктор технічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Валентин Романович Скальський.
Валентин Романович народився 25 червня 1954 року на Рівненщині. 1978 року закінчив Львівський політехнічний інститут і від 1980 року працював у Фізико-механічному інституті ім. Г.В. Карпенка НАН України, де пройшов шлях від інженера-конструктора до заступника директора з наукової роботи.
Професор В.Р. Скальський був відомим ученим у галузі механіки руйнування, матеріалознавства, неруйнівного контролю та технічної діагностики матеріалів і елементів конструкцій. Він розробив теоретико-експериментальні засади неруйнівного визначення об’ємної пошкодженості конструкційних матеріалів, застосовуючи її акустично-емісійну міру, методу, ефективність якого було підтверджено на різних матеріалах, зокрема деградованих під дією воднево-механічного чинника. Він запропонував метод визначення довговічності феромагнетних елементів конструкцій тривалого експлуатування за параметрами їхньої взаємодії з квазістатичним зовнішнім магнетним полем і вперше виявив явище зростання активності магнетопружної акустичної емісії за впливу низьких концентрацій водню у маловуглецевих сталях.
Валентин Романович був високоосвіченою, багатогранною, інтелігентною людиною, зразком самовідданого служіння науці й освіті. Серед його учнів 2 доктори та 10 кандидатів наук. У його доробку 14 монографій, понад 300 наукових статей, 4 науково-технічних посібника, 2 підручники та 30 патентів України на винаходи.
За внесок в українську та світову науку В.Р. Скальському було присуджено Державну премію України у галузі науки і техніки, присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України»; присуджено премії НАН України імені Є.О. Патона й імені О.І. Лейпунського та відзнаки НАН України «За професійні здобутки» й «Винахідник року НАН України».
Наукова громадськість, колеги, учні та друзі глибоко сумують за Валентином Романовичем і висловлюють щирі співчуття його рідним і близьким.
Світла пам’ять про Валентина Романовича – талановитого науковця, керівника, добру і чуйну людину – залишиться у серцях тих, хто знав його особисто.