Національна академія наук України та Відділення фізики і астрономії НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 10 березня 2024 року на 81 році життя помер відомий вчений в галузі фізики магнітних явищ і радіоспектроскопії тонких плівок, заступник директора Державної організації «Відділення цільової підготовки Київського національного університету імені Тараса Шевченка при Національній академії наук України», заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії УРСР і Державної премії України в галузі науки і техніки, премій НАН України ім. І. Пулюя та ім. С.Я. Брауде член-кореспондент НАН України Анатолій Миколайович ПОГОРІЛИЙ.
Анатолій Миколайович Погорілий народився 9 липня 1943 р. у м. Барнаул. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка за спеціальністю «радіофізика й електроніка». Протягом 1965 – 1995 рр. працював в Інституті металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України. У 1969 р. захистив кандидатську, а в 1983 р. докторську дисертацію в галузі фізико-математичних наук. Від 1978 р. А.М. Погорілий очолював організовану за його ініціативи лабораторію радіоспектроскопії плівок, пізніше відділ фізики плівок. Упродовж 1986 – 1991 рр. обіймав посаду заступника директора з наукової роботи.
У 1995 р. Анатолія Миколайовича було призначено заступником директора з наукової роботи в новоствореному Інституті магнетизму НАН України та МОН України. З 2003 по 2016 рік він був завідувачем відділу фізики плівок інституту.
А.М. Погорілий першим у світі дослідив явище зв’язаних електронно-ядерних коливань у магнітних плівках при температурах існування рідкого гелію, започаткував дослідження ядерного резонансу у плівках рідкісноземельних магнетиків, вивчав вплив квадрупольної взаємодії на спінове відлуння в них. За його участі прямим методом (спін-хвильового резонансу) вперше було виміряно сталу магнітної взаємодії в аморфних плівках і підтверджено висновки теорії про суттєву роль у таких взаємодіях іонів заліза. Здійснював експериментальні і теоретичні дослідження явища гігантського магнітоопору в шаруватих та гранульованих магнітних наноструктурах, а також колосального магнітоопору в тонких плівках заміщених манганітів.
Останнім часом А.М. Погорілий приділяв особливу увагу дослідженню та впровадженню наноматеріалів для спінтроніки, а також створенню магнітних середовищ із від’ємним показником заломлення.
Багато уваги Анатолій Миколайович приділяв підготовці наукових кадрів. Серед його учнів 7 докторів і 20 кандидатів наук. Він був одним з організаторів ДО «ВЦП КНУ ім. Т. Шевченка при НАН України». А.М. Погорілий опублікував понад 200 наукових праць, одержав 30 свідоцтв і патентів на винаходи.
Світла пам’ять про Погорілого Анатолія Миколайовича назавжди залишиться у наших серцях.
Висловлюємо щире співчуття рідним, близьким та колегам Анатолія Миколайовича у зв’язку з тяжкою втратою.