29 березня 2024 року в Інституті біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України відбулося чергове засідання загальноакадемічного міждисциплінарного семінару у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології». Із доповіддю «Штучний інтелект і моделювання просторової структури білків» виступив завідувач відділу білкової інженерії та біоінформатики Інституту молекулярної біології та генетики НАН України член-кореспондент НАН України Олександр Корнелюк.
Доповідач член-кореспондент НАН України Олександр Корнелюк |
Зібрання відкрив керівник семінару – заступник директора з наукової роботи Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, завідувач відділу біохімії м’язів цього Інституту академік Сергій Костерін. У своєму вступному слові він розповів присутнім про наукові інтереси доповідача. Як підкреслив академік Сергій Костерін, Олександр Корнелюк є відомим вченим у галузі молекулярної біології. Основні напрями його наукової роботи: структурно-функціональне дослідження ензимів апарату трансляції, вивчення неканонічних функцій аміноацил-тРНК синтетаз, дослідження функціональної динаміки білків. Олександр Іванович зробив значний внесок у вирішення проблем білкової інженерії, розбудову нагальних питань комп’ютерної біології та біоінформатики. В останні роки він та його співробітники активно використовують комплексний підхід для дослідження структури внутрішньо невпорядкованих білків, який включає біоінформатичний аналіз та експериментальне вивчення білків методами ЯМР-спектроскопії, флуоресценції та кругового дихроїзму.
Далі член-кореспондент НАН України Олександр Корнелюк виголосив доповідь «Штучний інтелект і моделювання просторової структури білків». В його виступі йшлося проте, що визначення просторової структури білків є необхідним етапом для встановлення взаємозв'язку між їхньою структурою та функцією. Значні успіхи у секвенуванні геномів організмів є причиною постійно зростаючого потоку даних про первинні структури білків. Проте, як підкреслив доповідач, лише приблизно для 10% відомих послідовностей доступні структурні дані, тому для аналізу більшості білків важливість набувають комп’ютерні методи передбачення їх просторової структури, які відносять до методів біології in silico. Дані про експериментально встановлені 3D-структури білків методами рентгеноструктурного аналізу та ЯМР-спектроскопії депонуються і зберігаються у банках даних просторових структур. Навіть з урахуванням певних проблем, моделювання структури білків методом штучного інтелекту за допомогою AlphaFold2 швидко прогресує і дає дослідникам миттєвий доступ до прогнозованих моделей білків, дозволяючи прискорити експериментальну роботу. Суттєво, що AlphaFold вже забезпечив прогрес у вирішенні деяких важливих проблем, таких як створення нових лікарських препаратів та розробка вакцин.
Із запитаннями до доповідача та в обговоренні його доповіді виступили член Президії НАН України, виконувач обов’язків академіка-секретаря Відділення біохімії, фізіології та молекулярної біології НАН України, директор Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України академік Сергій Комісаренко, заступник директора з наукової роботи Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, завідувач відділу біохімії м’язів цього Інституту академік Сергій Костерін, радник Президії НАН України, провідний науковий співробітник відділу фізичної електроніки Інституту фізики НАН України академік Антон Наумовець, головний науковий співробітник відділу молекулярної імунології Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України академік Марина Скок, член-кореспондент НАН України Олександр Резніков, завідувач кафедри фізики функціональних матеріалів фізичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка член-кореспондент НАН України Микола Куліш, головний науковий співробітник відділу молекулярної імунологіїІнституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України доктор біологічних наук Денис Колибо, провідний науковий співробітник відділу науково-технічної інформації Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України доктор біологічних наук Ольга Матишевська, учений секретар Інституту теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України доктор фізико-математичних наук Сергій Перепелиця та інші.
Колективне фото учасників міждисциплінарного семінару |
ВІДЕОЗАПИС СЕМІНАРУ Наступне засідання загальноакадемічного міждисциплінарного семінару «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології» заплановано на квітень 2024 року. Стежте за новинами на нашому сайті, а також на сайті Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України.
За інформацією Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України
Авторка світлин: Майя Григор’єва