У червні 2024 року вийшла друком монографія «Український воїн: суспільний статус і стереотипи сприйняття (1914–2023)» молодшої наукової співробітниці Інституту народознавства (ІН) НАН України Анастасії Кілар.
Зліва направо: м.н.с. відділу історичної етнології ІН НАН України А.Ю. Кілар, старший лейтенант, офіцер Повітряних Сил Збройних Сил України, к.і.н. В.М. Конопка, с.н.с. відділу історичної етнології ІН НАН України, к.і.н. Г.В. Филипчук |
4 червня в ІН НАН України відбулася презентація видання.
Дослідниця представила результати власних досліджень уявлень про українського воїна. Зокрема, висвітлила поняття мужності українського воїна в різні періоди від початку ХХ ст., питання мотивації служити у війську на прикладі Українських Січових Стрільців, ролі українських жінок під час Першої світової війни, їх участь у стрілецькому русі, воєнні злочини, скоєні радянськими солдатами у часи Другої світової війни, і намагання Радянського Союзу їх приховати.
Окремо авторка звернула увагу на сучасний період історії – перших десятиліть після проголошення незалежності України і російсько-української війни з 2014 року. Вона описала, з якими труднощами довелося зіштовхнутися українському воїну, які стереотипи побутували в суспільстві щодо української армії. 2014 рік запустив процес формування нової української армії з відновленими традиціями українського воїнства часів Українських Січових Стрільців і Української повстанської армії, а також новими традиціями, які формуються і по сьогодні. У монографії також простежено процес формування традицій серед українських воїнів, трансформацію цих традицій, їхнє відновлення у Незалежній Україні, увагу приділено поняттю смерті на війні, страху втрати побратима.
Теперішня російсько-українська війна об’єднала українців у прагненні зберегти Незалежність і територіальну цілісність. Сьогодні можемо простежити формування нових традицій бойового побратимства, вшанування пам’яті полеглих у бою побратимів, посестер, а також вплив цих унікальних відносин у цивільному житті, об’єднання ветеранів в організації, ветеранські бізнеси, які допомагають один одному.
Монографія стане в нагоді не тільки дослідникам даної теми, історикам, журналістам, але й усім небайдужим громадянам України, всім зацікавленим новітньою історією нашої країни.
Учасники презентації монографії А.Ю. Кілар «Український воїн: суспільний статус і стереотипи сприйняття (1914–2023)» |
Бібліографічний опис монографії:
Кілар Анастасія. Український воїн: суспільний статус і стереотипи сприйняття (1914–2023). Львів: Інститут народознавства НАН України, 2024. 300 с. – ISBN 978-617-14-0233-1. DOI https://doi.org/10.15407/978-966-00-1902-7
Зміст монографії А.Ю. Кілар «Український воїн: суспільний статус і стереотипи сприйняття (1914–2023)» |
За інформацією Інституту народознавства НАН України