За сприяння Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України 31 травня 2024 року в КВЦ «Парковий» відбувся форум «Захист прав дітей та батьків в умовах воєнного стану». Захід присвячено аналізові новітніх наукових напрацювань із питань захисту прав дітей та налагодженню комунікації щодо їх використання різними органами державної влади: у законодавчій діяльності, під час розроблення функціональних алгоритмів органами виконавчої влади, а також опрацюванню запитів громадянського суспільства.
З вітальним словом до учасників форуму звернувся директор Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України, віцепрезидент Національної академії правових наук України доктор юридичних наук Олександр Скрипнюк. Він наголосив, що в Інституті держави і права імені В.М. Корецького підготовлено дві монографії, присвячені питанням захисту прав дітей. Вони мають загальнонаціональне та загальнодержавне значення. До забезпечення прав дітей слід підходити із залученням усіх державних ресурсів, акумулюючи максимальний потенціал потужних наукових інституцій Національної академії наук України. Форум став поштовхом щодо подальших наукових напрацювань з питань захисту прав дітей, зокрема підготовки наукових статей, монографій, аналітичних матеріалів для органів державної влади, які можуть бути використані, як у законодавчій, так і у правозастосовчій роботі.
|
Першу панель форуму – «Захист прав дітей та батьків як основа світового правопорядку», модерувала натхненниця і президент ГО «Трибуна жінки», заступниця директора з наукової роботи Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України доктор юридичних наук Наталія Оніщенко. Вона відзначила, що питання захисту прав дітей, дитинства і батьківства під час війни не лише залишаються на вістрі суспільного обговорення, а й набувають нових конотацій. У вітчизняній науці можна виокремити кілька актуальних спрямувань. Їх узагальнений, сукупний теоретичний аналіз прогнозовано сприятиме інтенсифікації наукової дискусії та виваженій науковій модерації суспільного діалогу, який передує поступальним змінам у суспільному договорі з усіх стратегічно важливих питань розвитку громадянського суспільства і демократичної, правової держави. Натепер, у зв’язку з європейською інтеграцією, відбуваються зміни у вітчизняному законодавстві у сфері батьківства та дитинства. Але чи визначені завдання, які ставить українське суспільство, українське право перед галузевими фахівцями та законодавцем? Наскільки потреба українського суспільства вкладається у виконання соціально-економічної, демографічної парадигми безперервного відновлення народу. Чи основою наших спільних прагнень є забезпечення високого рівня захисту прав дітей через призму соціально-відповідального батьківства, основаного на нашій культурі, традиціях, автентичних практиках. Відповідь на це питання є ключем до розроблення усіх галузевих питань та інструментів захисту прав дітей та батьків, вибору та імплементації європейських та передових світових підходів.
Другу панель «Гарантії захисту прав дітей та батьків» модерувала голова Секретаріату Громадської Ради при комітеті Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, віце-президент ГО «Трибуна жінки», наукова співробітниця Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України Інна Силантьєва. Вона ґрунтовно окреслила питання щодо гарантій прав дітей та батьків, на які слід звернути увагу з урахуванням запитів громадянського суспільства.
За результатами проведеного заходу був розроблений рекомендаційний лист, в якому порушувалися питання удосконалення законодавчого врегулювання на міжнародному та національному рівнях щодо протидії примусовій депортації дітей з окупованих територій. Лист запропоновано спрямувати відповідним органам, зацікавленим волонтерським організаціям, представникам громадянського суспільства.
За інформацією Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України