Спеціальний випуск журналу «Фізика низьких температур» “Magnetic Materials: From Molecules to Devices” охоплює актуальні проблеми магнетизму нанокластерів, молекулярних спінів та їхніх квантових застосувань. Випуск підготовлено спільними зусиллями науковців Фізико-технічного інституту низьких температур ім. Б.І. Вєркіна НАН України (м. Харків, Україна) та Сарагоського університету (м. Сарагоса, Іспанія) і присвячено 75-річчю з дня народження члена Іспанської королівської академії точних, фізичних і природничих наук, професора Хуана Бартоломе.
Професор Хуан Бартоломе розпочав свою наукову діяльність у кріогенній лабораторії Камерлінг-Оннеса в Лейденському університеті. Серед його досягнень – створення першого в Іспанії гелієвого рефрижератора розчинення, що стало значним кроком уперед у галузі фізики низьких температур. Його дослідження охоплюють широке коло питань магнетизму та вдосконалення матеріалів для квантових застосувань. Особливо слід відзначити його активну та плідну діяльність з організації науки та міжнародної співпраці, зокрема з українськими вченими. Так, у співпраці з Фізико-технічним інститутом низьких температур ім. Б. І. Вєркіна НАН України та Національним науковим центром «Харківський фізико-технічний інститут» були започатковані і успішно розвиваються дослідження впливу електронного опромінення на низькотемпературні властивості низьковимірних структур, а також пошук шляхів виготовлення на їх основі замкнених наноструктур. Результати цих досліджень частково представлені в оглядовій статті професора Бартоломе та його співавторів «The paradigm of magnetic molecule in quantum matter: Slow molecular spin relaxation».
Професору Бартоломе належать піонерські дослідження на перетині квантової фізики низьковимірних спінових систем, наноматеріалознавства та координаційної хімії, спрямовані на збільшення часу зберігання інформації в спінових кубітах шляхом посилення повільної компоненти магнітної релаксації. Проблеми впливу внутрішніх та міжмолекулярних взаємодій на спінову релаксацію тісно пов’язані з дослідженнями інших авторів випуску. Їхні роботи охоплюють процеси перебудови спінових станів через індуковані зовнішнім полем переходи, функціоналізацію передових координаційних комплексів (зокрема, лантану, безметалевих молекулярних утворень та графенових наноструктур), роль взаємодії у формуванні колективних квантових явищ у квазіодновимірних поверхневих структурах, а також аспекти розроблення надпровідникових коливальних контурів для зчитування квантової інформації.
Низка робіт цього випуску отримали визнання Американського Інституту Фізики (AIP), який перевидає журнал під назвою «Low Temperature Physics», й були відмічені як ключові дослідження. Серед них – дослідження колективів вчених у співавторстві з академіками В.М. Локтєвим (НАН України) «Band structure transformation of the avoided crossing type in impure graphene» та Ф. Льюісом (Іспанська королівська академія точних, фізичних і природничих наук) «Coupling organic free-radical molecules to lumped-element superconducting resonators».
Випуск, безсумнівно, сприятиме подальшому розвитку співпраці між науковими установами Іспанії та України.
Запрошуємо ознайомитися з публікаціями спеціального випуску за посиланням:
https://pubs.aip.org/aip/ltp/issue/50/6. За інформацією Фізико-технічного інституту низьких температур ім. Б.І. Вєркіна