Національна академія наук України, Відділення енергетики та енергетичних технологій НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 24 липня 2024 року на 77-му році життя зупинилося серце відомого українського вченого у галузі фізико-технічних основ створення сенсорів та сенсорних матеріалів, завідувача відділу Інституту фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, члена-кореспондента НАН України Євгена Федоровича Венгера .
Євген Федорович ВЕНГЕР народився 19 квітня 1947 року в селі Підлісівка Ямпільського району на Вінниччині. Після закінчення середньої школи вступив до Вінницького державного педагогічного інституту ім. М. Острозького (зараз Вінницький державний педагогічний університет ім. Михайла Коцюбинського). У 1970 році після закінчення інституту був призваний на військову службу. Після служби працював учителем фізики в Ямпільській середній школі, а з 1973 року в середніх школах № 13 та № 12 у м. Вінниці. Від 1974 року обіймав посаду вчителя фізики на підготовчому відділенні Вінницького політехнічного інституту.
У 1975 році вступив до аспірантури Інституту напівпровідників АН України (зараз Інститут фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України). Після закінчення якої пройшов шлях від старшого інженера до заступника директора цього інституту. Від травня 2002 року і до сьогодні обіймав посаду завідувача відділу та керівника відділення.
У 1981 році Євген Федорович захистив кандидатську дисертацію, у 1990 році — докторську, а в 1992 році отримав звання професора.
Серед найбільш вагомих науково-прикладних досягнень Євгена Федоровича слід відзначити створення та впровадження на ДНДІ «Оріон» (м. Київ) технології серійного виробництва високоточних мікросенсорів температури, магнітного поля та багатофункціональних мікросенсорів, призначених для роботи в екстремальних умовах. Також він розробив інноваційну інтегральну технологію виробництва мініатюрних прецизійних перетворювачів електромеханічних параметрів (тиску, витрат, прискорення), що використовуються у контрольно-вимірювальних приладах для моніторингу виробничих процесів в енергетиці, нафтогазовому комплексі, автомобілебудуванні, авіаційній та ракетно-космічній техніці.
Завдяки створеній Євгеном Федоровичем системі моніторингу для контролю забруднення приземної атмосфери, зокрема від роботи різноманітних енергетичних об’єктів, тепер отримуються дані про детальний розподіл озону та шкідливих твердих частинок за висотою. Вимірювання проводяться на Регіональній станції ВМО № 498 KGV Kyiv-Goloscyev, а їхні результати надсилаються до Світового центру озонових даних у Всесвітній метеорологічній організації в м. Торонто.
Є.Ф. Венгеру належить створення тепловізійної системи багатофункціонального призначення на основі матричного фотоприймача, що дає змогу проводити обстеження різних енергетичних об’єктів (теплотрас, об’єктів енергетики та ін.) для моніторингу витрат тепла.
Він також розробив технологію виробництва кремнієвих сонячних батарей підвищеної ефективності для сонячно-акумуляторних батарей електроживлення. Ці батареї використовуються при виробництві мобільних сонячних електричних акумулюючих станцій малої потужності, які мають широкий попит серед військових. Євген Федорович був ініціатором створення новітнього для нашої держави Центру випробувань фотоперетворювачів та фотоелектричних батарей, акредитованого Держспоживстандартом України для здійснення випробувань й визначення параметрів сонячних батарей.
Свою плідну наукову роботу Євген Федорович вміло поєднував з педагогічною. За його наукового керівництва захищено 6 кандидатських і 4 докторських дисертації. Результати його наукової діяльності відображені у понад 400 публікаціях, зокрема 16 монографіях та 34 підручниках й навчальних посібниках, а також йому належить низка винаходів та патентів.
Є.Ф. Венгер був одним з розробників Закону України про технологічні парки та зробив суттєвий внесок у становлення і розвиток в Україні інноваційних структур нового типу. Він також керував Державною цільовою науково-технічною програмою розроблення і створення сенсорних наукоємних продуктів на 2008-2017 роки та цільовою Програмою наукових досліджень НАН України «Напівпровідникові матеріали, технології і датчики для технічних систем діагностики, контролю та управління» на 2018-2020 роки.
Наукові досягнення Євгена Федоровича було високо оцінено як науковою спільнотою, так і суспільством. Є.Ф. Венгер — лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (1993), премії президентів академії наук України, Білорусі та Молдови (1996), премії Кабінету Міністрів України (2016).
Наукова громадськість, колеги, учні, друзі глибоко сумують з приводу смерті Євгена Федоровича та висловлюють співчуття його рідним і близьким.
Прощання з Є.Ф. Венгером відбудеться у п’ятницю, 26 липня о 15:00, у ритуальному залі похоронного бюро «Осіріс» (Київ, вул. Гайдамацька, 65).
Президія Національної академії наук України
Відділення енергетики та енергетичних технологій НАН України
Інститут фізики напівпровідників ім. В. Є. Лашкарьова НАН України