Науковці Державної установи «Науковий центр аерокосмічних досліджень Землі Інституту геологічних наук НАН України» підготували й видали двомовне українсько-англійське наукове видання «Катастрофа Каховського водосховища: свідчать супутникові знімки» (за загальною редакцією члена-кореспондента НАН України Михайла Попова).
У виданні в систематизованому вигляді містяться результати дистанційного вивчення Каховської катастрофи з аналізом її наслідків на основі матеріалів оптичної і радарної зйомки з космічних апаратів Sentinel, Landsat та MODIS. Виклад супроводжується понад 50-ма супутниковими знімками та інформаційними продуктами на їх основі, а також картами.
Базовий матеріал структурований у 4 розділи.
Розділ 1 містить історико-геоекологічний опис південного регіону України. Стисло розглядаються історія заселення і освоєння території Придніпров’я, обставини побудови гідроелектростанції на р. Дніпро у районі м. Каховка і створення водосховища. Описується геологічна будова території долини Дніпра.
У розділі 2 представлена хронологія подій з терористичного руйнування Каховської ГЕС російськими військами, продемонстровано наслідки затоплення населених пунктів та інфраструктури, надано оцінки впливу затоплення на природоохоронні території нижнього Дніпра, стан вод Дніпровсько-Бузького лиману та акваторії Чорного моря. Також показано стан сільськогосподарських угідь у межах областей, що постраждали від затоплення.
Розділ 3 присвячений питанням динаміки осушення Каховського водосховища внаслідок підриву дамби. Описана методика оцінювання за даними космічної зйомки динаміки найбільш важливих фізичних параметрів, що характеризують процес осушення водосховища, а саме – температури і вегетаційного індексу.
У розділі 4 обговорюються альтернативні варіанти можливого майбутнього Каховської ГЕС. Наводяться як позитивні, так і негативні наслідки відновлення гідроелектростанції і водосховища.
Видання буде корисне екологам, геологам, географам та іншим фахівцям, діяльність яких пов’язана із захистом довкілля, вивченням регіональних змін у навколишньому середовищі та оцінюванням їх наслідків.
Бібліографічний опис видання
«Катастрофа Каховського водосховища: свідчать супутникові знімки» / За заг. ред. члена-кореспондента НАН України М. Попова. - Київ: ТОВ «Українська Картографічна Група», 2024. - 90 с.
За інформацією Державної установи «Науковий центр аерокосмічних досліджень Землі Інституту геологічних наук НАН України»