22 серпня 2024 року у приміщенні центрального офісу «Укрінфом» (Київ) відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Захист незалежності України: правові засади та виклики сьогодення. До 33-ї річниці проголошення незалежності України».
Співорганізаторами заходу стали Національна академія наук України, Інститут держави і права імені В.М. Корецького НАН України, Національна академія правових наук (НАПрН) України, Науково-дослідний інститут державного будівництва та місцевого самоврядування Національної академії правових наук України, за участю Фонду інституційного розвитку української науки та Ліги українців Канади.
Захід об’єднав науковців, політичних, державних і громадських діячів, представників медіа. Конференція продемонструвала нові форми обговорення, спілкування із найважливіших проблем забезпечення та захисту незалежності України в умовах війни.
Тематичними напрямами конференції були: конституційно-правові основи та гарантії незалежності України: від минулого до майбутнього; актуальні проблеми правового забезпечення захисту незалежності, державного суверенітету та територіальної цілісності України у контексті сучасних викликів збройної агресії рф; законодавчі інновації та сучасна судова практика у механізмі забезпечення захисту незалежності та державного суверенітету України в умовах воєнного стану; інституційні механізми та інструменти контролю за виконанням обов’язку щодо захисту незалежності та територіальної цілісності України в умовах воєнного стану; тенденції вдосконалення законодавства та правозастосовної практики для підвищення ефективності захисту незалежності України.
Відкрив конференцію президент Національної академії правових наук України академік НАПрН України Володимир Журавель. У своїй промові він привітав учасників заходу та зазначив, що тематика конференції, безумовно, вибрана не випадково, адже проблеми національної безпеки і оборони на сьогодні є надто важливими, актуальними і пріоритетними. Володимир Журавель запропонував звернутися з відкритим листом до Президента України з пропозицією щодо розгляду на засіданні Ради національної безпеки і оборони України необхідності та доцільності створення нової доктрини національної безпеки і оборони України, яка б враховували всі виклики і проблеми сьогодення.
На адресу конференції надійшло вітання від голови Північно-Східного наукового центру НАН України і МОН України академіка НАН України Володимира Семиноженка.
З вітальним словом також виступив заступник Керівника Департаменту з питань громадянства, помилування, державних нагород – керівник управління з питань помилування Офісу Президента України доктор юридичних наук Дмитро Журавльов.
Під час основної частини конференції з доповідями, присвяченими актуальним проблемам правового забезпечення захисту незалежності, державного суверенітету та територіальної цілісності України у контексті сучасних викликів збройної агресії рф проти України, виступили провідні вчені, політики та практики.
Так, доповідь «Шлях до незалежності» представив перший віцепрезидент НАПрН України академік НАПрН України Олександр Бандурка, який будучи очевидцем та безпосереднім учасникам історичних подій розробки та прийняття Акту проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року, визначив найбільш важливі передумови та події, що відбувалися в Україні на її «шляху до незалежності».
Виступ директора Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України, віцепрезидента НАПрН України академіка НАПрН України Олександра Скрипнюка був присвячений «Конституційно-правовим основам незалежності України: від минулого до майбутнього». У своїй промові Олександр Скрипнюк наголосив, що повномасштабна війна поставила на порядок денний нові виклики, пов’язані з захистом незалежності нашої держави, з нагальною потребою забезпечення життєдіяльності держави, забезпечення безпеки та захисту життя людини, її прав та свобод під час широкомасштабних бойових дій.
«Історія конституційно-правових основ незалежності України є складним і багатогранним процесом, що відображає як досягнення, так і проблеми, з якими стикається держава на цьому шляху. І сьогодні, в умовах війни, перед Українським народом та державою стоїть надважливе та глобальне за своєю складністю і масштабністю завдання – захист незалежності України», – підкреслив Олександр Скрипнюк.
З доповідями, присвяченими актуальним проблемам забезпечення та захисту незалежності України, під час конференції також виступили: голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова, народний депутат України Ярослав Юрчишин; заступниця директора Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України академік НАПрН України Наталія Оніщенко; директор Державної установи «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України член-кореспондент НАН України Володимир Устименко; народний депутат України Микола Величкович; директор Державної наукової установи «Інститут інформації, безпеки і права НАПрН України» академік НАПрН України Володимир Пилипчук; вчений секретар Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України доктор юридичних наук Анжеліка Крусян; директор Науково-дослідного інституту церковно-канонічних та державно-правових проблем УАН Університету Короля Данила доктор юридичних наук Роман Луцький; головний науковий співробітник відділу Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України кандидат юридичних наук Василь Куйбіда; професор кафедри теорії та історії права та держави Навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка доктор юридичних наук Марія Мірошниченко; прокурор Офісу Генерального прокурора Емір Абдуллаєв; виконавчий директор Фонду інституційного розвитку української науки кандидат юридичних наук Микола Марченко; віцепрезидент Асоціації адвокатів України, член Дисциплінарної палати КДКА Київської області доктор філософії в галузі права Олег Маліневський; заступник виконавчого директора Фонду інституційного розвитку української науки Анна Ісламова.
|
Загалом у межах конференції було розглянуто конституційно-правові основи та гарантії незалежності України. Її учасники відзначили важливість посилення системи національної безпеки України, зокрема, це стосується удосконалення конституційно-правового статусу Збройних Сил України; підвищення ефективності механізму кібербезпеки, що особливо є важливим в умовах інформаційної війни, яку веде рф та ін. Обговоривши ці та інші проблеми вітчизняного державотворення та правотворення на сучасному етапі, учасники конференції акцентували увагу на необхідності посилення захисту незалежності, державного суверенітету та територіальної цілісності України, зміцнення засад конституціоналізму в Україні, забезпечення конституційних принципів та посилення гарантій конституційного ладу України з метою забезпечення її сталого розвитку як демократичної, правової, соціальної держави, повноправного члена світового співтовариства, здійснення правових заходів зі зміцнення демократії та верховенства права в умовах викликів та випробувань російсько-української війни.
За результатами роботи конференції було прийнято Рекомендації.
Відеозапис заходу За інформацією Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України