Президія Національної академії наук України, Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України та Фізико-технологічний інститут металів та сплавів НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 26 грудня ц.р. на 87-му році життя помер відомий вчений-металург, доктор технічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Юрій Захарович Бабаскін.
Юрій Захарович Бабаскін народився 16 березня 1929 року в Мінську (Республіка Білорусь) в родині військовослужбовця. 1953 року закінчив Московський інститут сталі зі спеціальності «Металургія чорних металів». У 1953-1958 рр. працював у сталеливарних цехах машинобудівних заводів імені Ворошилова (м. Омськ) та імені Малишева (м. Харкові), в 1958-1961 рр. – в Українському науково-дослідному інституті металів у Харкові. В 1961 році перейшов на роботу до Інституту ливарного виробництва АН УРСР (нині – Фізико-технологічний інститут металів та сплавів НАН України).
Ю.З. Бабаскін розвинув оригінальний науковий напрям теорії металознавства, пов’язаний із одночасним вирішенням завдання корінного підвищення фізико- механічних та експлуатаційних властивостей конструкційних і спеціальних сталей та зниження ступеня й вартості легування. В результаті системного вивчення механізмів і закономірностей впливу додавання розчинних та нерозчинних домішок на термодинаміку й кінетику фазових перетворень, розпад пересичених твердих розчинів і морфологію дисперсного тверднення, розвиток у різних видах сталі хімічної, фізичної та структурної неоднорідності і впливу цих факторів на їх властивості дослідник створив наукові й технологічні основи високоефективного комплексного застосування модифікування, мікролегування, легування та термічної обробки сталі. В умовах експлуатації, за яких довговічність металовиробів лімітується такими характеристиками сталі, як механічна й термомеханічна втомна міцність, зносостійкість, теплостійкість, жароміцність і корозійна міцність, досягається дво-трикратне й більше підвищення їх робочого ресурсу – порівняно з аналогічною металопродукцією, виготовленою зі стандартних сталей.
У доробку Ю.З. Бабаскіна – понад 450 друкованих праць, 130 авторських свідоцтв і патентів на винаходи. Вчений підготував двох докторів та п’ятнадцятьох кандидатів наук.
Юрій Захарович був і назавжди залишиться прикладом відданості науці, наполегливості, творчої цілеспрямованості, великої працездатності та служіння Батьківщині.
Висловлюємо наші глибокі співчуття рідним та близьким покійного.