Борис Сергійович Стогній |
18 березня 2016 року виповнюється 80 років ученому і організатору науки, раднику Президії НАН України, завідувачу відділу автоматизації електричних систем Інституту електродинаміки НАН України академіку НАН України Борису Сергійовичу Стогнію. Академік НАН України, доктор технічних наук, професор, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, заслужений діяч науки і техніки Борис Сергійович Стогній народився в с. Гречанівка Гадядського району Полтавської області. У 1959 році закінчив Київський політехнічний інститут за спеціальністю „Електричні станції, мережі та системи”. З 1961 року його трудова діяльність тісно пов’язана з Інститутом електродинаміки (ІЕД) НАН України, а з 1968 року − і з Президією АН УРСР. В ІЕД НАН України Борис Сергійович розпочав свої перші наукові дослідження і отримав найвагоміші результати, подолавши шлях від аспіранта до доктора технічних наук, академіка НАН України.
Б.С.Стогній – видатний, визнаний як в нашій країні, так і за її межами вчений, засновник і лідер вітчизняної наукової школи з науково-технічних проблем створення і розробки систем моніторингу, автоматизованих систем оперативного керування в електроенергетиці, систем збору, реєстрації, обробки та обміну інформацією, систем контролю і обліку кількості електроенергії, пристроїв релейного захисту і протиаварійної автоматики, засобів моніторингу параметрів режимів енергосистем, засобів діагностування електротехнічного обладнання; розробки нормативного, методичного та метрологічного забезпечення таких систем, їх широкого впровадження в електроенергетичній та інших галузях національної економіки.
Під його керівництвом наприкінці 60-х років минулого століття було розпочато масштабні дослідження високовольтних вимірювальних перетворювачів змінного струму і напруги, за результатами яких створено та освоєно на виробничому об'єднанні «Запоріжтрансформатор» серійний випуск каскадних трансформаторів струму для першої у світі ЛЕП ультрависокої напруги 1150 кВ Екібастуз-Урал. За розробку теорії та створення нового покоління високовольтних трансформаторів струму для електричних мереж напругою 330−1150 кВ колективу науковців під керівництвом Б.С.Стогнія в 1985р. було присуджено Державну премію УРСР в галузі науки і техніки.
В 80-х роках минулого століття за ініціативою і під керівництвом Б.С.Стогнія в ІЕД НАН України було розпочато дослідження мікропроцесорних систем керування в електроенергетиці та їх впровадження для реєстрації параметрів аварійних режимів в електричних системах та швидкоплинних процесів в електротехнічних установках. Отримав широке застосування інформаційно-діагностичний комплекс (ІДК) «Регіна» та його модифікації. На базі ІДК «Регіна» побудовано першу чергу систем моніторингу перехідних процесів Об'єднаної енергетичної системи (ОЕС) України. Комплекс «Регіна» також широко впроваджений за кордоном. Під науковим керівництвом академіка НАН України Б.С.Стогнія створено основи теорії первинних вимірювальних каналів у складі інтегрованих систем керування електроенергетичними об’єктами, розроблено і побудовано ряд засобів інформаційного забезпечення таких систем, що відповідають світовим тенденціям технологічного розвитку.
Результати наукової діяльності Бориса Сергійовича висвітлено у численних публікаціях (понад 400), серед яких 15 монографій і 36 винаходів та патентів. Серед його учнів 6 докторів та понад 20 кандидатів наук.
Багато сил та енергії академік НАН України Б.С. Стогній віддає науково-організаційній діяльності. Як головний учений секретар Президії НАН України, академік-секретар Відділення фізико-технічних проблем енергетики НАН України, радник Президії НАН України він чимало зробив та робить для поліпшення планування та розвитку наукових досліджень в установах НАН України, формування та реалізації цільових програм НАН України в галузі енергетики, впровадження результатів наукових досліджень в господарський комплекс держави.
Борис Сергійович є лауреатом Державної премії УРСР в галузі науки і техніки (1985 р.) та премії ім. С.О.Лебедєва (1995р.), заслуженим діячем науки і техніки України (2001р.), нагороджений орденами «Знак Пошани» (1981р.) та «За заслуги» ІІІ ступеня (2006р.), медалями та грамотами. Борис Сергійович – почесний доктор двох Національних технічних університетів України «Харківський політехнічний інститут» (2007 р.) та Київський політехнічний інститут» (2014 р.).