До другої річниці анексії Криму в програмі «Факти тижня з Оксаною Соколовою» телеканалу ІСТV (від 20 березня 2016 року) було продемонстровано сюжет, присвячений втратам, яких зазнала вітчизняна наука – в тому числі й Академія, та об’єктам української історико-культурної спадщини, що залишилися на території тимчасово окупованого півострова. Коментарі із зазначеного питання надали кореспондентам віце-президент НАН України, директор Інституту теоретичної фізики імені
М.М. Боголюбова НАН України академік Анатолій Загородній та молодший науковий співробітник відділу археології Києва Інституту археології НАН України В’ячеслав Баранов.
Віце-президент НАН України академік А. Загородній |
Як зазначив академік А. Загородній, на території анексованого півострова залишилася низка цінних наукових об’єктів, зокрема, Кримська лазерна обсерваторія Головної астрономічної обсерваторії НАН України (в тому числі радіотелескоп РТ-22 – спостережна база вітчизняної міліметрової та сантиметрової астрономії), унікальний Карадазький природний заповідник, єдине академічне науково-дослідне судно «Професор Водяницький», яке належало Інституту біології південних морів імені О.О. Ковалевського НАН України, розташованому в Севастополі. У зв’язку з анексію Криму втраченими для Академії є наразі такі напрями досліджень, як: комплексне вивчення основних процесів сучасної еволюції екосистем різних регіонів Світового океану (зокрема, дослідження з видового різноманіття й біологічної продуктивності екосистем басейнів Чорного та Середземного морів, Атлантичного, Тихого, Індійського океанів і морів Антарктики); фундаментальні та прикладні фізико-кліматичні дослідження морського середовища; розроблення засобів і методів оперативної океанографії; створення сучасних інформаційних технологій і систем збору, оброблення, аналізу й використання океанологічних даних; дослідження проблем історії та культури Криму від найдавніших часів до сьогодення.
Молодший науковий співробітник відділу археології Києва Інституту археології НАН України В. Баранов |
За словами історика В. Баранова, який раніше мешкав і працював у Криму, точна кількість музейних експонатів, що на момент анексії перебували на території цієї автономної республіки, не відома, адже каталоги з інформацією про такі об’єкти не відцифровувалися, а їх загальний облік не здійснювався. Під особливою загрозою нині перебуває Національний заповідник «Херсонес Таврійський», оскільки навколо нього розташована велика кількість військових об’єктів.
Таким чином, збитки України від анексії Автономної Республіки Крим на даний час важко оцінити точно, однак вони є досить значними і обчислюються мільярдами гривень.