Секція фізико-технічних і математичних наук, Відділення наук про Землю НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 27 березня 2016 р. на 89 році життя помер відомий вчений-геофізик, педагог, Лауреат Державних премій України в галузі науки і техніки, премії НАН України імені С.І. Субботіна, багаторічний завідувач кафедри Національного гірничого університету, Заслужений діяч науки і техніки України, професор, член-кореспондент НАН України Тяпкін Костянтин Федорович.
Костянтин Федорович Тяпкін народився 3 березня 1927р. у с. Шостаковка Сорочинського району Оренбурзької області. У 1948 р. закінчив Дніпропетровський гірничий інститут, де отримав кваліфікацію гірничого інженера-геофізика, а потім успішно закінчив аспірантуру. У 1951р. він став кандидатом, а 1965р. доктором технічних наук Протягом 1974 – 2000 рр. Костянтин Федорович очолював кафедру геофізичних методів розвідки Національного гірничого університету, а з 2001 р. – професор кафедри.
Наукові дослідження К.Ф. Тяпкіна пов’язані з вивченням структури Криворізького залізорудного басейну, де ним було розроблено модель визначення параметрів окремих блоків за гравітаційними і магнітними аномаліями і встановлено нижню межу північного блоку Криворізької структури на глибині 8 км.
Він обґрунтував низку важливих положень щодо будови та еволюції земної кори і тектоносфери, запропонував оригінальну концепцію утворення морів і океанів.
Під керівництвом К.Ф. Тяпкіна було складено тектонічну карту Українського щита М 1:500000, де вперше показано науково обґрунтовану систему докембрійських регіональних розломів.
За участь у розробленні та впровадженні методики геологічного картування, вивченні глибинної будови Української залізорудної провінції геофізичними методами К.Ф. Тяпкін з колективом співавторів одержав Державну премію України в галузі науки і техніки.
Член-кореспондент НАН України К.Ф. Тяпкін був досвідченим педагогом. На основі багаторічного читання курсу "Фізика Землі" він створив і опублікував українською, англійською і російською мовами підручник для студентів вищих навчальних закладів. Брав активну участь у підготовці кадрів вищої кваліфікації. Під його безпосереднім керівництвом 20 аспірантів успішно захистили кандидатські дисертації.
Світла пам'ять про відомого вченого, педагога і організатора науки назавжди залишиться в наших серцях.