Віце-президент Національної академії наук України, Голова Секції хімічних і біологічних наук НАН України, директор Інституту фізичної хімії імені Л.В. Писаржевського НАН України академік В.Г. Кошечко |
22 червня 2016 року виповнюється 70 років від дня народження видатного українського вченого в галузі фізичної та фізичної органічної хімії, віце-президента НАН України, Голови Секції хімічних і біологічних наук НАН України, директора Інституту фізичної хімії імені Л.В. Писаржевського НАН України, доктора хімічних наук, професора, академіка НАН України В’ячеслава Григоровича Кошечка.
В.Г. Кошечко закінчив хімічний факультет Ужгородського державного університету (1969 р.). Уся його трудова діяльність пов’язана з Інститутом фізичної хімії імені Л.В. Писаржевського НАН України, в якому вчений працює з 1971 року.
Наукові праці академіка В.Г. Кошечка охоплюють широкий спектр проблем – питання хімічної будови та реакційної здатності, кінетики, електрохімії, гомогенного каталізу, міжмолекулярних взаємодій, властивостей і поведінки інтермедіатів хімічних перетворень, фторорганічної хімії та багато іншого. Він є автором понад 400 наукових публікацій, 4 монографій, 50 патентів України і зарубіжних країн.
В.Г. Кошечку з колегами належить пріоритет у відкритті низки принципово нових ефектів і явищ у галузі будови та реакційної здатності вільних радикалів – одноелектронних окисно-відновних процесів, виникнення електрорушійної сили та електричного струму в реакціях вільних радикалів, гомогенного каталізу різних хімічних та електрохімічних процесів вільними радикалами й іон-радикалами; здатність одних «малих» молекул каталізувати перетворення інших тощо. Академік В.Г. Кошечко та його колеги заклали фундаментальні основи нових актуальних наукових напрямів – фізичної хімії гетероатомних катіон-радикалів, електрохімічної функціоналізації органічних субстратів «малими» молекулами (CO2, СО, NO, SO2, CS2, H2S). Вони, зокрема, обґрунтували положення про ключову роль катіон-радикалів у процесах електрофільного заміщення; виявили основні чинники, що визначають їх реакційну здатність в окисно-відновних реакціях із вільними радикалами, органічними та неорганічними молекулами; вивчили елементарні акти взаємодії «малих» молекул із аліфатичними й ароматичними сполуками та встановили природу ключових проміжних частинок таких процесів, що було покладено в основу розроблення принципово нових ефективних методів одержання різноманітних органічних похідних. Цілий цикл досліджень виконано академіком В.Г. Кошечком в галузі електрохімічної активації фреонів та залучення їх до різних процесів одержання цінних фторовмісних продуктів. Важливе значення мають результати фундаментальних і прикладних досліджень академіка В.Г. Кошечка та його колег у галузі електрохімії вільних радикалів й іон-радикалів та створення на їх основі хімічних джерел струму, розроблення оригінальних композицій апротонних електролітів, що здатні суттєво підвищувати експлуатаційні характеристики літієвих джерел струму тощо.
Впродовж останніх років академік В.Г. Кошечко спільно з колегами зробив вагомий внесок у започаткування й розвиток новітнього наукового напряму – фізичної хімії наноструктурованих систем і нанокомпозиційних матеріалів (у тому числі графеноподібних двовимірних структур). Зокрема, вченими було розроблено екологічно сприятливі підходи до одержання наноструктурованих електропровідних полімерів та органо-неорганічних гібридних нанокомпозитів на їх основі – перспективних матеріалів для потреб сучасної техніки (створення хімічних джерел струму, суперконденсаторів, світловипромінювальних діодів, сенсорів тощо).
Глибокі теоретичні й експериментальні дослідження академіка В.Г. Кошечка тісно пов’язані із запитами практики. Ним розроблено оригінальні високочутливі магнітометри для аерогеологорозвідки, хімічні джерела струму різного призначення, впроваджені в крупносерійне виробництво в Україні та за її межами, нові хімічні й електрохімічні способи одержання низки комерційно важливих органічних сполук.
В.Г. Кошечко має широкі міжнародні зв’язки з різними науковими центрами, беручи участь у виконанні спільних наукових проектів у рамках таких європейських програм, як РЕСО, INTAS, COST, спільних програм із НТЦУ, а також контрактів із великими зарубіжними компаніями (Thomas De La Rue, General Motors та ін.)
Окрім інтенсивної наукової роботи, академік В.Г. Кошечко здійснює велику науково-організаційну діяльність. Із 2008 р. він є директором Інституту фізичної хімії імені Л. В. Писаржевського НАН України, з 2015 р. – віце-президентом НАН України, Головою Секції хімічних і біологічних наук НАН України. Очолював експертну раду з хімії ВАК України (1992-1998 рр.), активно працював і продовжує працювати в низці науково-технічних рад державних і багатогалузевих науково-технічних програм, цільових комплексних програм фундаментальних досліджень НАН України, входить до складу міжнародної наукової ради з управління Європейською науково-технічною програмою COST-29, вітчизняних і зарубіжних наукових рад із хімії, редколегій низки наукових журналів.
В.Г. Кошечко нагороджений орденами князя Ярослава Мудрого V та IV ступенів, Почесною грамотою Кабінету Міністрів України. Він – Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, премій НАН України імені Л.В. Писаржевського та імені О.І. Бродського, почесний доктор Ужгородського національного університету.
Щиро вітаємо ювіляра та зичимо йому здоров’я, щастя, довгих років життя та натхненної й плідної праці в ім’я науки та на благо України й українського народу!