Національна академія наук України з глибоким сумом сповіщає, що 24 липня 2016 р. на 76-му році пішов із життя видатний канадський історик українського походження, фахівець з історії України, політології й українознавства – іноземний член НАН України Орест Мирославович Субтельний.
О.М. Субтельний народився 17 травня 1941 року в Кракові (Республіка Польща). Навчався у Віденському (1962-1963 рр.) і Гамбурзькому (1963-1964 рр.) університетах. 1965 року здобув ступінь бакалавра в Університеті Темпл у м. Філадельфія (штат Пенсильванія, США) та ступінь магістра в Університеті Північної Кароліни (штат Північна Кароліна, США). В 1973 р. у Гарвардському університеті О.М. Субтельний захистив докторську дисертацію з теми: «Вимушений альянс: Взаємини гетьмана Пилипа Орлика із Кримським ханством та Оттоманською Портою, 1710—1742». З 1973 по 1965 рр. вчений викладав у Гарвардському університеті, з 1975 по 1981 рр. – в Коледжі Гамільтона у м. Клінтон (штат Нью-Йорк, США). 1982 року став професором історії та політичних наук Йоркського університету в м. Торонто (Канада).
О.М. Субтельний був засновником і головним редактором (у 1970-1973 рр.) часопису «Recenzija», в якому подавалися огляди українських радянських наукових публікацій. У 1977-1978 рр. працював заступником редактора видання «Harvard Ukrainian Studies», у 1985-1988 рр. – шеф-редактором часопису «Nationality Papers», з 2000 по 2011 рр. – директором канадського проекту для вишколу українських дипломатів.
О.М. Субтельному належать, серед іншого, праці з соціально-політичної історії Гетьманщини XVIII ст. і мазепинської еміграції XVIII ст. Він, зокрема, вважав, що українсько-шведський альянс проти російського царя Петра I варто аналізувати в широкому компаративному контексті й порівнював виступ гетьмана І. Мазепи та мазепинців із антироялістськими повстаннями в Західній і Східній Європі. Крім того, науковець досліджував історію українців у Північній Америці та написав низку загальних нарисів з історії України. Англомовний посібник О.М. Субтельного «Україна: Історія» (1988 р.), який здобув неабияку популярність і зробив свого автора всесвітньо відомим, не раз перевидавався (повністю чи частково) багатьма мовами. Вчений також переклав англійською мовою діаріуш (щоденник) австрійського дипломата й військового Еріха Лясоти (видано 1974 р.). У 1982 р. став лауреатом Премії Фундації Омеляна та Тетяни Антоновичів – за монографію «Мазепинці: Український сепаратизм на початку XVIII ст.».
1992 року О.М. Субтельного було обрано іноземним членом Національної академії наук України (за спеціальністю: «Історія України»), 2004 року – нагороджено орденом «За заслуги» ІІІ ступеня, а 2006 року – удостоєно звання почесного доктора Дипломатичної академії України при Міністерстві закордонних справ України. О.М. Субтельний був також дійсним членом Української вільної академії наук і Наукового товариства імені Шевченка та членом Українського історичного товариства.
Національна академія наук України висловлює щирі співчуття рідним, близьким, друзям і колегам Ореста Мирославовича – у зв’язку з непоправною втратою.