19 серпня 2016 року на порталі медіа-компанії «Время» було опубліковано статтю, присвячену вагомому внеску Національної академії наук України у справу розвитку та безпечного функціонування ядерної енергетики України.
У статті зазначається, що останнім часом українське суспільство приділяє мало уваги досягненнями вітчизняної науки. Між тим, на сьогодні наука вирішує надважливі завдання із забезпечення незалежності держави у багатьох галузях економіки, зокрема і в енергетичній.
Так, цією галуззю в державі опікуються профільні наукові установи Академії, а саме: Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут», а також Інститут ядерних досліджень, Інститут проблем міцності імені Г.С. Писаренка, Інститут електрозварювання імені Є.О. Патона та Інститут металофізики НАН України.
Вчені НАН України виконують складні висококваліфіковані роботи з подовження терміну експлуатації наявних блоків українських АЕС на 15–20 років. Важливість цих робіт зумовлена тим, що атомна енергетика має велику вагу в економіці держави: частка атомних електростанцій у виробництві електроенергії в Україні становить близько 50%. Уже до 2020 року проектний строк експлуатації цих блоків буде вичерпано, а отже, необхідно продовжувати цей термін, або будувати нові енергетичні потужності.
Варто зазначити, що вартість будівництва нового блоку АЕС оцінюється експертами у 5-9 млрд. дол. США, тоді як подовження строку експлуатації – у 350 млн. дол. США. За словами голови Північно-східного наукового центру НАН України, голови ради директорів науково-технологічного комплексу «Інститут монокристалів» НАН України академіка В.П. Семиноженка, за рахунок лише цих робіт Академія обґрунтувала витрати на своє функціонування на 75-90 років уперед.