5 жовтня 2016 року трьом британським ученим – Девіду Таулесу, Дункану Халдейну та Майклу Костерлітцу – в Стокгольмі (Королівство Швеція) було присуджено Нобелівську премію в галузі фізики – із формулюванням: «за вивчення топологічних фазових переходів і топологічних фаз матерії». Про суть і значення наукових досягнень цих лауреатів розповів «Громадському телебаченню» (вечірній ефір від 4.10.2016) завідувач лабораторії сильнокорельованих низьковимірних систем Інституту теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України доктор фізико-математичних наук Сергій Шарапов.
Як зазначив гість студії, нагороду отримали науковці, що виконували теоретичні дослідження, пов’язані спільною тематикою. Зокрема, М. Костерлітц і Д. Таулесс ще в 1970-х рр. показали у своїх роботах, що у двовимірному просторі можуть існувати такі явища, як надплинність і надпровідність. Раніше, наприклад, вважалося, що надпровідники можуть існувати тільки у тривимірних системах.
У роботах Д. Таулесса і Д. Халдейна було запропоновано теоретичне пояснення квантового ефекту Холла. Слід зауважити, що на використанні останнього базується вся сучасна електрична метрологія. Здобутки британських фізиків-теоретиків, за словами С. Шарапова, матимуть і практичне значення, зокрема для вдосконалення численних приладів і апаратів (зокрема комп’ютерів і телевізорів), глобальної системи позиціонування (GPS) тощо.
Додаткова інформація про цьогорічних фізиків-нобеліатів і їх здобутки: