Президія НАН України та Відділення фізики і астрономії НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 6 січня 2017 року на 76-му році життя зупинилося серце вченого секретаря Відділення фізики і астрономії НАН України, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки кандидата фізико-математичних наук Дмитра Трохимовича Таращенка.
Дмитро Трохимович народився 22 жовтня 1941 року в селі Вороньки на Полтавщині – в родині сільського коваля.
1958 року із золотою медаллю закінчив Вороньківську середню школу та вступив до Ужгородського державного університету – на фізико-математичний факультет. Дипломну роботу виконував в Інституті напівпровідників АН УРСР у Києві. В 1963 році, після закінчення університету, був направлений на роботу до Інституту фізики АН УРСР (м. Київ) – у відділ фізичної електроніки, яким на той час керував член-кореспондент НАН України П.Г. Борзяк (нині цей відділ очолює член-кореспондент НАН України О.А. Марченко).
З 1964 року по 1965 рік Д.Т. Таращенко служив в армії – у радіотехнічних військах, а по закінченні служби повернувся до Інституту фізики, де обіймав посади інженера, старшого інженера, молодшого та старшого наукового співробітника.
Стрімкий розвиток космонавтики й космічних технологій тоді поставив проблему відтворення умов космосу на Землі, в лабораторних умовах. У тісній співпраці з ученими Ленінградського університету Д.Т. Таращенко створив в Інституті фізики АН УРСР одну з перших в Україні експериментальних установок для проведення досліджень у галузі вакуумного ультрафіолету та здійснив пошуки ефективних фотокатодів, які могли б працювати у жорстких космічних умовах.
1979 року Д.Т.Таращенко захистив кандидатську дисертацію, в якій були узагальнені експериментальні дослідження зонної структури напівпровідникового карбіду кремнію з використанням сучасних інформативних методик – фотоелектронної, оптичної та модуляційнооптичної спектроскопій, у тому числі з використанням синхротронного випромінювання прискорювача Єреванського фізичного інституту.
Крім того, Д.Т.Таращенко разом із колегами виявив нові унікальні властивості карбіду кремнію, а саме – значну нелінійність показника заломлення світла. Це відкрило можливість використання зазначеного матеріалу для запису динамічних фазових голограм із рекордною швидкодією.
За цикл робіт «Комплексні дослідження фізичних властивостей карбіду кремнію і розробки на його основі напівпровідникових приладів, що працюють в екстремальних умовах» Д.Т. Таращенку разом з ученими Інституту фізики напівпровідників АН України (нині – Інститут фізики напівпровідників імені В.Є. Лашкарьова НАН України) й Київського національного університету імені Тараса Шевченка в 1993 році було присуджено Державну премію України у галузі науки і техніки.
Творчий доробок Дмитра Трохимовича складають близько 40 наукових публікацій у вітчизняних і зарубіжних виданнях.
У 1980 році Д.Т. Таращенко був переведений до апарату Президії Академії наук України на посаду наукового співробітника-консультанта Науково-організаційного відділу, а з 1988 року й досі він працював ученим секретарем Відділення фізики і астрономії НАН України, яке нині налічує 18 наукових установ. За його активної участі були створені фізичні інститути у Києві, Харкові, Донецьку, Сумах, Ужгороді та Львові.
За високі виробничі показники Д.Т.Таращенко у 1983, 1991, 2001 та 2006 роках відзначений Почесними грамотами Президії НАН України. У 2004 році за вагомий особистий внесок у розбудову науки в Україні, зміцнення науково-технічного потенціалу держави, багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм Д.Т. Таращенко був нагороджений Почесною грамотою Верховної ради України «За особливі заслуги перед Українським народом», а в 2011 році – за досягнення у науково-організаційній діяльності Д.Т. Таращенко – відзнакою НАН України «За професійні здобутки».
Прощання з нашим колегою Д.Т. Таращенком відбудеться у вівторок, 10 січня 2017 року – з 10.30 до 11.30 год. – у ліфтовому холі будівлі Президії НАН України – за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 54.
Висловлюємо щирі співчуття рідним, близьким, друзям і колегам покійного. Світла пам’ять Дмитрові Трохимовичу…