Головний мозок є надзвичайно складним органом, включеним у нервову систему живого організму. На даний час особливості його функціонування вивчено досить докладно, проте в цій галузі досліджень залишається ще чимало невирішених проблем. Над ними працюють українські науковці – фахівці Інституту фізіології імені О.О. Богомольця НАН України. Про деякі результати досліджень розладів мозкової діяльності й можливі шляхи лікування таких патологій учені розповіли програмі «Зроблено в Україні» телеканалу «UA|TV».
За словами науковців, нині вони здійснюють дослідження за напрямами, пов’язаними, зокрема, з вивченням порушень роботи мозку, та мають намір наблизитися до розуміння механізмів лікування таких захворювань, як інсульт і епілепсія.
Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, інсульт – гостре порушення мозкового кровообігу – посідає третє місце серед у світі за рівнем смертності. Фізіологи Академії прагнуть створити медичний препарат-нейропротектор, застосування якого дало б змогу розшити так зване «терапевтичне вікно», тобто на довший час призупинити процес відмирання клітин мозку, аби лікарі встигли доправити пацієнта до медичного закладу, встановити його точний діагноз і вжити заходів для збереження не лише життя, а й працездатності хворого. Потреба в такому препараті зумовлена тим, що наявні нині засоби відтерміновують початок активних деструктивних процесів у головному мозку постінсультних пацієнтів щонайбільше на 10 хв. Тоді як медикам необхідна принаймні година. Ця патологія може супроводжуватися як крововиливами, так і припиненням кровопостачання до мозку – ішемією. А різні прояви інсульту потребують різних засобів реагування на них із метою відновлення нормального кровотоку в головному мозку. Зокрема, як вдалося встановити вченим Інституту фізіології імені О.О. Богомольця НАН України, у випадку ішемічного інсульту (тобто припинення кровотоку в мозку і, як наслідок, настання «кисневого голодування» нервових клітин) слід блокувати активність рецепторів протонів на поверхні нейронів, аби запобігти так званій «кальцієвій смерті» нейронів, тобто їх загибелі внаслідок неконтрольованого масового проникнення до їхнього внутрішнього середовища іонів кальцію. Для цього фізіологи й хіміки Академії спільно з американськими колегами створили засіб, який наразі проходить доклінічні випробування. І, попри те, що попереду в учених ще тривалі дослідження, потрібні для остаточного підтвердження ефективності розробки, загалом вона вважається досить перспективною.
Ще один важливий напрям діяльності науковців-фізіологів – пошук шляхів вчасного виявлення ознак нападів епілепсії – важкого неврологічного розладу, спричинюваного надмірною активацією нервових клітин кори головного мозку та супроводжуваною затьмаренням свідомості й судомами. Мета, яку перед собою поставили дослідники, – розробити надчутливий вимірювальний прилад, що розпізнавав би найперші ознаки наближення епілептичного нападу та подавав користувачеві відповідний світловий або звуковий сигнал. Учені вважають, що такий прилад має під’єднуватися до закріплених на голові людини майже не помітних для стороннього ока електродів, які передавали б отриману енцефалограму на спеціальний аналізатор. Зазначений апарат був би особливо корисним для хворих на епілепсію дітей, оскільки вони зазвичай не здатні вчасно розпізнати провісники нападу і підготуватися до нього. Наразі створенням цієї розробки займаються не тільки фізіологи, а й математики, фізики й фахівці в галузі радіоелектроніки. Вони опрацьовують базу даних із результатами електроенцефалограм щурів, шукаючи в них певні закономірності й алгоритми, а в подальшому планують створити спеціальні комп’ютерні програми для оброблення таких даних і, нарешті, сам прилад. Така проблематика належить до головних напрямів досліджень кількох зарубіжних наукових лабораторій, однак українські вчені сподіваються отримати успішний результат першими, оскільки за своїми досягненнями не поступаються іноземним колегам.