Президія Національної академії наук України, Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 1 липня ц.р. на 84 році пішов із життя видатний вчений-матеріалознавець, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, доктор технічних наук, професор, почесний директор Інституту проблем матеріалознавства НАН України академік НАН України Валерій Володимирович Скороход.
Валерій Володимирович Скороход народився 28 липня 1934 р. в м. Нікополь (Дніпропетровська область) в сім’ї вчителів. Після закінчення в 1956 р. з відзнакою металургійного факультету Київського політехнічного інституту почав працювати в Інституті проблем матеріалознавства НАН України (тоді – Інститут металокераміки і спецсплавів АН УРСР), де у 1966 р. заснував і очолив відділ фізики спікання і структуроутворення в технології порошкових матеріалів. У 2001 р. був обраний директором Інституту проблем матеріалознавства імені І.М. Францевича НАН України. З 2015 р. – почесний директор Інституту.
В.В. Скороход відомий світовому науковому співтовариству своїми роботами в галузі теоретичного матеріалознавства, які заклали фундамент та наукове обґрунтування для інженерних методів управління процесами порошкової металургії.
Від початку своєї наукової діяльності він успішно розвивав фізичну теорію спікання порошкових тіл. Результати його досліджень широко використовуються при розв’язанні задач з кінетики гарячого пресування, повзучості, кування, екструзії пористих спечених матеріалів, для розрахунків модулів пружності та коефіцієнтів в’язкості неоднорідних і пористих матеріалів.
В.В. Скороход побудував феноменологічну теорію деформації пористих матеріалів, розвинув уявлення про спікання як процес реології, пов’язаний з механізмом надпластичної і дифузійно-в’язкої текучості, а також створив методи теоретичного розрахунку фізико-механічних властивостей багатофазних ізотропних і неізотропних твердих тіл.
Одним із фундаментальних напрямів наукової діяльності В.В. Скорохода є вивчення спікання як структуроутворюючого процесу та розроблення визначальних технологічних принципів наскрізного управління структурою і фізико-механічними властивостями спечених матеріалів. Методи термодинамічного та кристалографічного аналізів структурних і енергетичних характеристик високодефектних станів у перехідних металах, їх сплавах і сполуках, які узагальнено в низці монографій, є робочим інструментом для технологів-матеріалознавців при плануванні структури, технології та властивостей матеріалів, що розробляються.
На початку 1980-х рр. за ініціативою і під керівництвом В.В. Скорохода було розпочато роботи в галузі порошкового матеріалознавства інтерметалідних сполук із особливими властивостями пам’яті форми й оборотного гідрування. На прикладі нікеліду титану було встановлено закономірності реалізації ефекту пам’яті форми в пористому матеріалі, що дало змогу розробити ефективні порошкові пористо-композиційні інтерметалідні сорбенти водню і створити нікель-металогідридний акумулятор, кращий за властивостями за нікель-кадмієві акумулятори.
Під керівництвом В.В. Скорохода розроблено теорію швидкісного та неізотермічпого спікання нанодисперсних систем, запропоновано теоретичне обґрунтування створення нанокомпозиційних керамічних матеріалів.
Володимир Володимирович підготував 12 докторів і 30 кандидатів наук і створив наукову школу, роботи якої є фундаментом сучасного розвитку технологій порошкових матеріалів. В.В. Скороход – автор понад 500 наукових праць, у тому числі 10 монографій, 34 авторських свідоцтв і патентів.
В.В. Скороход – Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, нагороджений орденами Ярослава Мудрого ІV та V ступенів, ювілейною медаллю Ніколи Тесли, почесною грамотою Верховної Ради України, лауреат міжнародної премії імені Я.І. Френкеля, премій НАН України імені І.М. Францевича, імені М.М. Доброхотова, дійсний член Міжнародного інституту науки про спікання при Сербській Академії наук і мистецтв, почесний член Польського керамічного товариства та іноземний член Сербської Академії наук і мистецтв. У 2017 році Валерія Володимировича нагороджено Золотою медаллю імені В.І. Вернадського НАН України.
Весь життєвий шлях В.В. Скорохода – взірець відданості улюбленій праці на науковій ниві. Його друзі, колеги та учні з глибокою вдячністю пам’ятатимуть яскраву, непересічну, світлу постать Валерія Володимировича і шануватимуть його внесок у розвиток української науки.
Висловлюємо глибоке співчуття рідним та близьким Валерія Володимировича у зв’язку з непоправною втратою. Світла пам’ять про видатного вченого та прекрасну людину назавжди збережеться у серцях тих, хто його знав.
Прощання з В.В. Скороходом відбудеться 4 липня 2017 року з 11.00 до 13.00 год. у Великому конференц-залі НАН України (м. Київ, вул. Володимирська, 55).