7 липня 2017 року у Щоденній всеукраїнській газеті «День» було опубліковано інтерв’ю з професором філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, провідним науковим співробітником відділу філософії культури, етики та естетики Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України доктором філософських наук Андрієм Баумейстером.
Навіщо українській науковій спільноті потрібен внутрішній діалог, а Україні – розумні розмови з важливих тем і політики-інтелектуали? Чому зарубіжні вчені-природничники дедалі частіше звертаються до жанру філософського трактату для висловлення своїх ідей? Чи має філософія існувати лише у вигляді дискурсу, не доступного для непідготовлених? Про це, а також про філософію як підвалину європейської традиції, екзистенційні виклики сучасній західній цивілізації та взаємодію між наукою і ЗМІ
А. Баумейстер розповів журналістам газети.
«Чому я вважаю, що філософія може змінити наше суспільство? Якщо брати до уваги загальносвітовий контекст, то людство нині досягнуло етапу, коли кількість фактологічних, емпіричних знань накопичується у нечуваній прогресії, але водночас ми відчуваємо брак їхнього осмислення. Йдеться, зокрема, про нашу історію, про розуміння того, де перебуває і куди рухається Захід, сучасна цивілізація загалом. Наприкінці ХХ століття була опублікована низка бестселерів, автори яких намагалися взяти на себе функцію такого осмислення: «Кінець історії та остання людина» Ф. Фукуями, «Зіткнення цивілізацій» С. Гантінгтона тощо. Однак з позиції сьогоднішнього дня ми можемо констатувати, що це були надто прості, поверхові «діагнози». <...> Філософія – це дуже важлива культура, яка допоможе нам не лише осмислити себе, власне місце у світі, а й сприятиме здійсненню певного прориву. <...> Філософія ж, власне, й займається створенням світогляду, певної картини світу. Філософія – це зведення множини до єдності, погляд на світ з позиції цілого. Шляхом вивчення самих лише фактів і подій досягнути цього неможливо. <...> Людину необхідно навчити «збирати» в єдине все те, що вона бачить довкола себе, що відбувається з нею, її країною, зі світом. Ми повинні вміти інтерпретувати світ. Пошук таких внутрішніх зв’язків і є справою філософії.
Генеральна конференція ЮНЕСКО 2005 року, коли було затверджено святкування Дня філософії, визнала, що ця дисципліна розвиває в людині «критичне і незалежне мислення, вчить краще розуміти світ, а також сприяє розвитку толерантності і свободи». Тобто філософія вчить бути уважними, чути іншу людину й іншу культуру. Це — школа мислення, яка привчає нас до думки, що ми не є носіями абсолютної істини», – говорить науковець.
Більше дізнавайтеся за посиланням: https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo-intervyu/chy-mozhe-filosofiya-buty-dostupnoyu-vsim.