Про історію, напрями діяльності та здобутки Українського мовно-інформаційного фонду (УМІФ) НАН України розповів у своєму інтерв’ю газеті «Дзеркало тижня» директор цієї академічної наукової установи академік Володимир Анатолійович Широков.
«Мову ми вивчаємо як інформаційну систему. А оскільки переважний обсяг інформації у Всесвітній мережі функціонує у природно-мовній формі, мова в наш час перетворилася на основний технологічний інструмент, що забезпечує взаємодію людини з Мережею та людини з людиною через Мережу. Кожна держава задля свого самозбереження й розвитку в умовах жорсткої мережево-інформаційної конкуренції повинна подбати про те, щоб її мова була гідно представлена в Мережі. Україна також повинна створювати і розвивати власну високотехнологічну Національну систему лінгвістичних ресурсів. Над цим фундаментальним завданням ми [УМІФ НАН України] й працюємо, а прикладні застосування наших досліджень концентруються у створенні систем інтелектуального опрацювання природної мови, електронних і традиційних словників», – зазначив академік В.А. Широков.
Саме в цій установі було започатковано серію словників нового покоління – «Словники України», – в межах якої світ побачили вже понад 80 видань, близько 20 з них – електронні. Унікальним, за словами вченого, є й електронний словник «Інтегрована лексикографічна система «Словники України»»: «Якщо роздрукувати його на папері, то вийде понад 120 тис. сторінок тексту, тобто 120 томів по тисячі сторінок. Такого ні в кого немає. <…> Електронним ресурсом «Словники України» онлайн (є на нашому сайті) користується весь світ. Він у вільному доступі, щодня до нього звертаються понад 40 тисяч користувачів».
Фахівці УМІФ НАН України, зокрема, розробили контури комп’ютерної лінгвістичної технології, що дає змогу практично в автоматичному режимі побудувати майже всю світову терміносистему (систему термінологічних одиниць), а також створили перший у нашій державі лінгвістичний корпус обсягом понад 170 млн. слововживань, який є сучасною експериментальною базою для здійснення фундаментальних мовознавчих досліджень і укладання лексикографічних праць нового покоління.
Національна словникова база УМІФ НАН України, відповідно до рішення Уряду, належить до Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять національне надбання.
З повним текстом публікації можна ознайомитися за посиланням: https://dt.ua/SCIENCE/volodimir-shirokov-mi-mayemo-unikalniy-instrument-yakogo-nemaye-v-sviti-248438_.html.