6 червня 2017 року під час засідання наукового семінару відділу української та зарубіжної фольклористики Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології (ІМФЕ) імені М.Т. Рильського НАН України з науковою доповіддю «Польсько-українські літературні зв’язки в Університеті імені Марії Кюрі-Склодовської в Любліні» виступила професор Закладу української філології Інституту слов’янської філології згаданого університету доктор габілітований Людмила Сірик.
Під час семінару (Людмила Сірик – у центрі фото) |
Доля Людмили Сірик тісно пов’язана з Україною, оскільки народилася вчена в с. Мар’янівка на Житомирщині. Після закінчення Житомирського державного університету імені Івана Франка вона вчителювала, а після закінчення аспірантури в Любліні успішно захистила докторську дисертацію «Українська тематика у творчості Юзефа Лободовського». З 1996 року й донині Л. Сірик працює в Любліні й наразі є авторкою двох монографій:
1) Naznaczony Ukrainą. O twórczości Józefa Łobodowskiego. Wydawnictwo: UMCS, Lublin 2002 – 290 ss. [книга отримала високу відзнаку – міжнародну нагороду імені Єжи Ґедройця за 2003 рік);
2) Прагнення Європи. Творчість київських неокласиків. Wydawnictwo UMCS, Lublin 2013 – 380 ss. [переклад польською: Pragnienie Europy. Twórczość neoklasyków kijowskich], на основі якої дослідниця здобула наукове звання доктора габілітованого.
Виступ професора Л. Сірик в ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України ознайомив присутніх із унікальним польським поетом ХХ ст. Юзефом Лободовським, вірш якого «Слава Україні», написаний в Іспанії, став символічним для обох народів. Гостя з Польщі розповіла про співпрацю поета з головним редактором паризького часопису «Культура» Єжи Ґедройцем. Слід відзначити, що на сторінках згаданого журналу, який об’єднував польських емігрантів у їхній боротьбі за майбутню демократичну Польщу, друкувалися й українські діячі науки та культури, зокрема професор Богдан Осадчук із Берліна. У виступі Л. Сірик було відображено надзвичайно багатогранну діяльність люблінських україністів і полоністів – з акцентом на нових виданнях і презентаціях, у яких вчена теж брала участь. Слід зауважити, що книги Л. Сірик, присвячені українській літературі й українсько-польським культурним взаєминам, користуються великими інтересом і в Україні, й у Польщі. Так, 22 лютого 2017 року у Посольстві Польщі в Іспанії відбулася презентація книжки Józef Łobodowski w Polsce i w Hiszpanii (Lublin, UMCS, 2016), учасницею якої була ця дослідниця.
Зараз у центрі зацікавлень Л. Сірик перебуває чергова тема «Максим Рильський і Польща», якій вона хоче присвятити свою нову монографію. Під час візиту до української столиці вчена працювала у фондах Київського літературно-меморіального музею Максима Рильського в Голосієві.
Лекція Л. Сірик викликала численні запитання аудиторії та жваве обговорення, до якого долучилися фахівці ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України – провідний науковий співробітник відділу екранно-сценічних мистецтв та культурології доктор філологічних наук Тетяна Руда, завідувач відділу української та зарубіжної фольклористики кандидат філологічних наук Леся Вахніна, президент Національної асоціації україністів, провідний науковий співробітник відділу української та зарубіжної фольклористики доктор філологічних наук Леся Мушкетик, науковий співробітник відділу української та зарубіжної фольклористики, кандидат філологічних наук Валентина Головатюк та інші.
Виступ професора Л. Сірик буде опубліковано у щорічнику «Слов’янський світ». Там само буде також представлено її нову книгу про неокласиків.
Обкладинка книги Л. Сірик «Прагнення Європи. Творчість київських неокласиків» (2013) |
За інформацією ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України