3 серпня 2017 року Національну академію наук України відвідала делегація Вищої школи Китайської академії суспільних наук.
Участь у зустрічі взяли: з українського боку – перший віце-президент НАН України, голова Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України академік Антон Наумовець, директор Інституту економіки та прогнозування НАН України академік Валерій Геєць, начальник Відділу міжнародних зв’язків НАН України кандидат історичних наук Анатолій Мирончук, старший науковий співробітник Інституту економіки та прогнозування НАН України кандидат історичних наук Олена Степанова; з китайського боку – президент Вищої школи Китайської академії суспільних наук Хуан Сяоюн, заступник декана Вищої школи Китайської академії суспільних наук Хе Хуей, менеджер Вищої школи Китайської академії суспільних наук Лі Ян. Переклад забезпечувала Олександра Кіктенко.
|
Привітавши зарубіжних гостей, академік А. Наумовець наголосив, що співпраця з науковими установами й організаціями КНР є одним із пріоритетних напрямів міжнародного науково-технічного співробітництва НАН України. Основними її китайськими партнерами наразі є Академія наук Китаю, Китайська академія суспільних наук, академії наук і департаменти науки і технологій цілої низки провінцій КНР, університети, науково-виробничі установи, промислові компанії. НАН України уклала угоди про співпрацю вже з понад 20-ма такими організаціями. Крім того, іноземними членами української академії є п’ятеро провідних китайських учених.
Академік А. Наумовець поінформував присутніх, що співпраця між НАН України та Китайською академією суспільних наук розвивається в рамках Угоди про наукове співробітництво, підписаної у травні 1999 року та оновленої у вересні 2011 року під час візиту до НАН України делегації Китайської академії суспільних наук на чолі з віце-президентом професором Лі Янгом. Як підкреслив академік А. Наумовець, НАН України високо цінує зусилля Китайської академії суспільних наук, спрямовані на розвиток взаємовигідної двосторонньої взаємодії, і, в свою чергу, теж намагається підтримувати тісні контакти з китайськими колегами. Зокрема, з боку НАН України до цього співробітництва долучені Інститут всесвітньої історії, Інститут сходознавства імені А.Ю. Кримського, Інститут соціології, Інститут демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи, Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського, а також Інститут економіки та прогнозування. З боку Китайської академії суспільних наук участь у співпраці беруть Інститут Росії, Східної Європи та Центральної Азії, Інститут археології, Інститут економіки, Центр документації та інформації Бібліотеки Китайської академії суспільних наук. Триває й динамічний обмін візитами. Від 2012 року молоді вчені НАН України є постійними учасниками щорічного міжнародного семінару з питань економічного розвитку, який організує Китайська академія суспільних наук.
За словами академіка А. Наумовця, свідченням щирої зацікавленості НАН України в інтенсифікації взаємодії з Китайською академією суспільних наук є дослідження мови, літератури, історії, філософії, релігії, культури і проблем соціально-політичного розвитку Китаю, які здійснюються вченими Інституту сходознавства імені А.Ю. Кримського НАН України. Двічі на рік цей інститут видає збірник наукових публікацій «Китаєзнавчі дослідження», який містить статті, присвячені актуальним проблемам історії й сучасності Китаю. До речі, до складу редакційної ради журналу входять китайські науковці, котрі є провідними фахівцями з відповідних галузей. Крім того, спільним виданням Інституту сходознавства імені А.Ю. Кримського НАН України й Української асоціації китаєзнавців є журнал «Україна – Китай», в якому представлено широкий спектр поглядів на сучасний політичний і соціально-економічний розвиток Китаю, стратегічне партнерство України та Китаю, історико-культурні й гуманітарні зв’язки між двома країнами.
Академік А. Наумовець також розповів, що Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського працює над виконанням двосторонньої Угоди про науково-інформаційне співробітництво з Бібліотекою Китайської академії суспільних наук. У межах цієї угоди в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського с створено зал «Китайська бібліотека», який нараховує понад 1500 одиниць зберігання китайськомовної й англомовної літератури – книжкових і періодичних видань з різних галузей знань, зокрема з економіки, політології, філософії, суспільних і природничих наук, літератури, історії КНР. Нині триває робота з формування цього залу, а також процес наповнення фонду виданнями китайською мовою, 1200 найменувань включено до каталогу. Передбачається, що «Китайська бібліотека» матиме універсальний характер: на її базі діятиме культурно-просвітницький центр.
Інститут економіки та прогнозування НАН України, як зазначив академік А. Наумовець, також має багатий досвід співпраці з китайськими колегами, наприклад при реалізації спільного науково-дослідного проекту «Модернізація економіки в умовах глобалізації: спільне та специфічне в Китаї й Україні» разом із Інститутом економіки Китайської академії суспільних наук.
Останнім часом дедалі більшої популярності набуває нова форма міжнародного науко-технічного співробітництва – проведення «українсько-китайських діалогів мозкових центрів». У роботі першого такого заходу, організованого Китайською академією суспільних наук у Пекіні в квітні 2011 року, брала участь представницька делегація вчених і провідних експертів НАН України. Академік А. Наумовець висловив сподівання на те, що сторони продовжуватимуть розвивати цю форму співробітництва.
«Ми впевнені, що співпраця НАН України з Китайською академією суспільних наук сприятиме не лише взаємному ознайомленню з напрямами і рівнем наукових досліджень, а й подальшому розвиткові прямих контактів між науковими установами та організаціями. Ваш сьогоднішній візит і підписання Угоди з Інститутом економіки та прогнозування НАН України переконливо про це свідчить», – звернувся академік А. Наумовець до поважних зарубіжних гостей на завершення свого вступного слова.
Голова китайської делегації, президент Вищої школи Китайської академії суспільних наук Хуан Сяоюн поінформував учасників зустрічі про результати проведення в 2012–2017 рр. і перспективах розвитку Міжнародного семінару Вищої школи Китайської академії суспільних наук із проблем економічного розвитку, а також про практику участі молодих учених НАН України в цьому семінарі. Високоповажний гість також окреслив перспективи проведення спільних досліджень у галузі економіки (у тому числі з проблем енергетичної безпеки) співробітниками Національної академії наук України та Китайської академії суспільних наук. Крім того, Хуан Сяоюн розповів про можливості запрошення провідних учених-економістів НАН України для проведення лекцій у Вищій школі Китайської академії суспільних наук і висловив пропозиції, по-перше, щодо обміну та спільної участі наукових співробітників української та китайської академій у міжнародних конференціях і, по-друге, щодо можливого обміну досвідом підготовки магістрів і студентського обміну.
На завершення зустрічі сторони запевнили одна одну у значній взаємній зацікавленості й домовилися продовжувати і поглиблювати співпрацю.
За інформацією Відділу міжнародних зв’язків НАН України
Фото: Відділ міжнародних зв’язків НАН України