Учасники та гості заходу |
18 вересня 2017 року відкрилася виставка «Кароль Шимановський – від Тимошівки до Лозани», яка проводиться в рамках фестивалю «Осінь з музикою Кароля Шимановського» (XV Музичний фестиваль імені К. Шимановського на малій батьківщині видатного польського композитора – в с. Тимошівка, м. Кам’янка (обидва населені пункти – в Черкаській області), м. Кропивницький, м. Київ; фестиваль присвячується 135-й річниці від дня народження та 80-й річниці смерті композитора). Виставку організувала бібліотека Варшавського університету (автор – Ельжбєта Ясіньська-Єндрош) у залах Музею видатних діячів української культури (м. Київ, вул. Саксаганського, 97). Захід ініційовано Музеєм музичної культури імені Кароля Шимановського у Кропивницькому та підтримано Польським інститутом у Києві й Посольством Республіки Польща в Україні. Під час відкриття виставки прозвучали твори К. Шимановського та пісні с. Тимошівка, в якому композитор народився. До зібрання долучилися й науковці Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології (ІМФЕ) імені М.Т. Рильського НАН України.
Керівник Консульського відділу Посольства Республіки Польща в Україні пан Томаш Дедерко й організатор виставки та вечора, директор музею Кароля Шимановського, Голова об’єднання «Полонія» імені К. Шимановського Олександр Полячок |
Слід зауважити, що життя і творчість К. Шимановського (1872–1937) тісно пов’язані з Україною. До 1917 року він щоліта жив у Тимошівці, взимку 1914–1917 рр. – у Києві. 1915 року виступав у Києві й Умані з концертами, кошти від яких передав до фонду жертв Першої світової війни. 1917–1919 рр. мешкав у тодішньому Єлисаветграді (нині – Кропивницький) і там працював, зокрема, в музичному відділі Народного комісаріату освіти, брав участь у шефських концертах, виступав у пресі.
Учасниками заходу стали співробітники ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України – завідувач відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв доктор мистецтвознавства Тетяна Кара-Васильєва, завідувач відділу української та зарубіжної фольклористики кандидат філологічних наук Леся Вахніна, завідувач відділу музикознавства та етномузикології кандидат мистецтвознавства Анатолій Калениченко і старший науковий співробітник відділу музикознавства та етномузикології кандидат мистецтвознавства Ірина Сікорська.
А. Калениченко виголосив вступну доповідь «Кароль Шимановський і Україна». До її обговорення долучилися І. Сікорська та Л. Вахніна.
Завідувач відділу музикознавства та етномузикології ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України кандидат мистецтвознавства Анатолій Калениченко |
Т. Кара-Васильєва у своєму виступі зосередилася на творчих контактах художниці Наталії Давидової з Каролем Шимановським, маєток якого – Тимошівка – розташовувався поруч із маєтком родини Давидових – Вербівкою. Їй він присвятив Другу сонату для фортепіано (opus 21), із нею листувався впродовж усього життя. У с. Вербівка Н. Давидова організувала вишивальну майстерню, яка з часом стала центром, де супрематисти реалізували свої ідеї, а народні майстри вишивали за ескізами сучасних художників – Казиміра Малевича, Олександри Екстер, Любові Попової, Євгенії Прибильської та інших, а також народних майстрів – Євмена Пшеченка, Василя Довгошиї, Ганни Собачко-Шостак. Це був унікальний експеримент зі створення творчої співдружності народних майстрів і художників авангарду. Т. Кара-Васильєва також наголосила, що у своєму листуванні з К. Шимановським Н. Давидова постійно ділилася задумами щодо створення новітніх форм мистецтва, їхнього втілення у вишивці. Листи є свідченням трагедії знищення цієї колекції вишивок під час революції, знищення всього авангардного мистецтва, якому Н. Давидова присвятила багато часу й зусиль.
Завідувач відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України доктор мистецтвознавства Тетяна Кара-Васильєва |
Про свої враження від цікавої виставки та про маловідому сторінку життя К. Шимановського й Н. Давидової Т. Кара-Васильєва розповіла в інтерв’ю українській редакції Польського радіо та головному редактору видання «Dziennik Kijowski» Станіславу Павлюку.
Гурт студентів Київської національної музичної академії імені П.І. Чайковського, який представив сучасний репертуар с. Томашівка |
За інформацією ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України