24 листопада 2017 року в інформаційному агентстві «Укрінформ» відбулася прес-конференція завідувача відділу кліматичних досліджень та довгострокового прогнозу погоди Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України (УкрГМІ) доктора фізико-математичних наук, професора Вазіри Мартазінової – з теми: «Зима на порозі. Як випробовуватиме українців?»
Як пояснила вчена, зима починається тоді, коли середньодобова температура повітря опускається нижче 0°С, що цього року по всій території України відбулося в останній декаді листопада. Це було пов’язано з проникненням фронтальних систем потужного циклону, котрий сформувався над Скандинавським півостровом і супроводжувався штормовими явищами. «Такі циклони були і впродовж зими ще з’являтимуться. В окремі дні вони досягатимуть території України та приноситимуть багато штормових синоптичних ситуацій – посилення вітру, зливові дощі, снігопади (в тому числі мокрий сніг), підвищення чи зниження температури, ожеледь», – зазначила В. Мартазінова. Водночас нестійкість температурного режиму та, відповідно, мінливість погодних умов спостерігаються відтепер цілорічно: різке похолодання, як і різке потепління, триває переважно не довше п’яти днів. Не стане винятком і прийдешня зима: окремі дні будуть морозними, інші – теплими. До цього, як стверджує вчена, необхідно звикати.
Науковці помітили також нове явище: якщо раніше атмосферна циркуляція взимку формувалася від поверхні Землі, то нині велику роль у формуванні погодних умов біля поверхні планети відіграє активна атмосферна циркуляція у верхніх шарах.
За словами В. Мартазінової, станом на останню декаду листопада 2017 року в північній півкулі вже сформувалося досить холодне повітря – нічні температури в Західному Сибіру, наприклад, сягнули –43°С. А оскільки Тянь-Шанські гори зупиняють це холодне повітря, воно розтеклося на схід і захід – аж до території України. Саме в цей час стовпчик термометра в Києві вперше впав до позначки –7,5°С.
Як зазначила В. Мартазінова, прогноз погодних умов для України та Європи на зимовий період 2017/2018 було розраховано за допомогою оригінальної моделі, автором якої є сама вчена. Багаторічний досвід продемонстрував високий рівень справджуваності такого прогнозу – вищий, ніж у багатьох прогнозах, що готуються європейськими й американськими метеорологами.
Як вважають фахівці УкрГМІ, середньомісячна температура повітря в грудні 2017 року на більшій частині території України (крім західних регіонів) перебуватиме в межах норми (–3…4°С), тобто суттєво не відрізнятиметься від середніх багаторічних значень (слід зауважити, що середньомісячні температурні показники можуть містити і сильні похолодання, і сильні потепління, що в результаті дає більш-менш нейтральне значення). Дефіцит опадів (нижче 80% норми) вчені прогнозують для Закарпаття, Буковини, Івано-Франківської, Тернопільської, Вінницької, Черкаської та Кіровоградської областей, в яких за будь-якого надходження холодного повітря може скластися досить напружена для сільського господарства ситуація. Надлишок опадів спостерігатиметься на Волині, Рівненщині й Донбасі. На решті території України опади випадатимуть у межах середніх багаторічних значень.
У січні 2018 року на більшій частині України переважатимуть середньомісячні температури повітря, на 1–2°С (а подекуди – й дещо більше) вищі від середніх багаторічних значень. Причому особливо тепло буде на заході країни. І лиш в Одеській області середньомісячні температури залишатимуться в межах норми, і якщо до України доходитимуть холодні повітряні маси, то на Одещині похолодання буде відчутнішим, ніж в інших областях. Що ж стосується січневих опадів, то для північних, північно-східних ті північно-західних регіонів, а також Кримського півострова й Донбасу прогнозується їхній надлишок. Дефіциту ж слід очікувати в Кіровоградській, Миколаївській, Дніпропетровській, Харківській, Луганській областях. Це означає, що сніговий покрив (у разі, якщо він встановлюватиметься на цих територіях) буде невисоким, а підвищення температури повітря до 0°С і більше призводитиме до ожеледі й ожеледиці. Крім того, незначна висота снігового покриву може негативно вплинути на врожайність озимих сільськогосподарських культур.
Температурна картина лютого обіцяє бути в цілому рівною, перевищуючи середні багаторічні показники на 1–2°С. По всій території України прогнозуються такі її показники: від –3°С на заході до –5…6°С на сході та близько 0°С на півдні. Переважна більшість регіонів – західні, північно-західні, центральні, південні, а також Донбас – відчуватимуть нестачу опадів. «Це дуже погано для кінця зими, – говорить В. Мартазінова, – тому що саме лютий готує запас вологи, якої потребуватимуть сільське господарство, весняні польові роботи». Опади на Кіровоградщині, Сумщині, Черкащині й Запоріжчині залишатимуться в межах середніх багаторічних значень.
Таким чином, середньомісячна температура повітря впродовж зимового сезону 2017/2018 на більшій території України на 1–2°С перевищуватиме норму, і в окремих областях спостерігатиметься дефіцит опадів.
Крім середньомісячних температур і місячних сум опадів, науковці УкрГМІ розрахували також середньодобові температури повітря для прийдешнього зимового періоду. Згідно з їхніми висновками в першій декаді грудня має бути похолодання (вночі, можливо, до –15°С, удень – близько –4…–6°С). У середині місяця очікується потепління – денні температури піднімуться вище 0°С і подекуди сягатимуть +5…7°С. У цей час можливі штормові процеси. Наступне різке похолодання (до –16…–18°С) має відбутися близько 27–28 грудня 2017 року й стане значно відчутнішим за попереднє, проте довго не протримається. Після настання Нового року – в перших числах січня, можливо, короткочасно температура підвищиться до додатних значень, а потім зміниться різким похолоданням із температурою вдень –5…–10°С, нічні температури в цей період можуть бути низькими. В другій половині місяця температура підвищиться, і наступне різке короткочасне похолодання станеться до середини лютого на більшій частині території України.
Що ж стосується опадів, то в грудні вони випадатимуть головно перед різкими похолоданнями й потепліннями – у вигляді дощу, мокрого снігу, ожеледі. В середині грудня можлива ожеледиця: переохолоджені краплі атмосферної вологи, досягаючи поверхні землі після різкого потепління, утворюватимуть покрив на зразок ковзанки. Проте загалом грудневі опади будуть незначними, а сніговий покрив, якщо й утвориться, то вже в середині місяця розтане. Найбільша ж кількість опадів – здебільшого у вигляді снігопадів і налипання мокрого снігу – спостерігатиметься з кінця січня до першої декади лютого.
Таким чином, складений науковцями УкрГМІ прогноз погодних умов дає змогу зробити висновок про те, що прийдешня зима в Україні не буде аж такою морозною, як про це нині нерідко йдеться в повідомлення вітчизняних і зарубіжних ЗМІ. Окремі дні будуть морозними, проте похолодання не триватимуть довго. Загальна картина, з одного боку, має цілком сприятливий вигляд, адже українці, зокрема, витратять менше коштів на опалення. З іншого боку, збитків може зазнати сільське господарство – через вкрай нестійкий температурний режим і дефіцит опадів протягом та наприкінці зими. Недостатньо вдалим цей сезон може виявитися й для туристичної галузі: в Карпатському регіоні випаде менше опадів, а сніговий покрив буде нестійким. Любителям лижного спорту В. Мартазінова порадила уважно стежити за інформаційними повідомленнями українських медіа: після випадання сніг зазвичай триматиметься близько 10 днів – з огляду на це й варто планувати свій зимовий відпочинок. Похибка прогнозу не перевищує +2 дні.
Загалом, як наголосила В. Мартазінова, ця зима не надто відрізнятиметься від кількох попередніх (2015–2017 рр.), але відрізнятиметься від зим, скажімо, 20-річної давнини нестійким зимовим «нулем»: якщо раніше температурні значення, впавши нижче цієї позначки, не піднімалися аж до кінця зими – початку весни, то тепер плюсові температури почастішали. Тому, наприклад, озимі культури, що проростають під час потепління, вимерзають при різкому похолоданні за одночасної відсутності захисного для них снігового покриву або утворення льодяної кірки. Важко пристосуватися до різких змін температури й людям, особливо тим, котрі страждають на хронічні захворювання, зокрема серцево-судинні.
Учені УкрГМІ спрогнозували зимові погодні умови й для Європи. Найбільші холоди проникатимуть на континент його акваторією та спостерігатимуться на територіях Великої Британії, Франції, Німеччини, Бельгії, Нідерландів, Швейцарії, Португалії, Іспанії, Італії. Взимку середньомісячні температурні показники у цих країнах будуть нижчими від середніх багаторічних значень на 1–2°С. Що далі на схід, то тепліше: температури, що перевищуватимуть норму (на ті самі 1–2°С), будуть характерними для Чехії, Словаччини, Білорусі, Литви, Латвії, Естонії, Фінляндії, Швеції та Норвегії. Достатні опади (а залежно від температурних показників це можуть бути як дощ, так і сніг та мокрий сніг) Європі слід очікувати в січні. Натомість у лютому для всього континенту українські вчені прогнозують дефіцит опадів.
Відеозапис прес-конференції: https://youtu.be/w1kH_30Le_8.