СЧАСТЛИВИЙ
Геннадій Григорович
05.І.1930 – 26.І.2018
Президія Національної академії наук України з глибоким сумом повідомляє, що 26 січня 2018 року пішов з життя видатний вчений в галузі електротехніки та електроенергетики академік НАН України Геннадій Григорович Счастливий.
Геннадій Григорович народився 5 січня 1930 року у с. Михайлівка Вороновицького району Вінницької області. У 1952 році закінчив електротехнічний факультет Київського політехнічного інституту. З 1957 по 2017 р. працював в Інституті електродинаміки НАН України.
Основний напрям наукової діяльності Г.Г. Счастливого – комплексне моделювання електромагнітних, теплофізичних і теплодинамічних процесів у потужних турбогенераторах та інших великих енергетичних електромашинах на базі дослідження математичних і фізичних моделей, орієнтованого на розроблення нових конструкцій та вузлів машин, що характеризуються високою навантажувальною здатністю і надійністю.
Вчений створив загальну теорію комплексного фізичного та математичного моделювання електромагнітних, теплових та термомеханічних явищ у потужних електромашинах з метою забезпечення їхньою надійності та довговічності.
Під керівництвом Г.Г. Счастливого співробітники Інституту електродинаміки НАН України разом з ДП «Електроважмаш» розробили нові конструкції ротора і кінцевих зон осердя статора для першого у світі асинхронізованого турбогенератора типу АСТГ-200 з унікальними експлуатаційними характеристиками, перші зразки якого успішно працюють на Бурштинській ТЕС з 1986 року.
Діяльність Г.Г. Счастливого завжди була орієнтована на постійну творчу співпрацю з підприємствами і організаціями електротехнічної промисловості та енергетики – ДП «Електроважмаш», Бурштинською, Трипільською, Зміївською електростанціями, АТ «Київенерго», низкою АЕС України, ВАТ «Укргідроенерго». Впровадження завершених робіт, що виконувались Г.Г. Счастливим та колективом співробітників, дозволяє успішно розв’язувати найважливіші завдання щодо підвищення надійності та навантажувальної здатності турбогенераторів потужністю від 200 до 1000 МВт.
Геннадій Григорович є засновником школи з проблем підвищення надійності та ефективності процесів електромеханічного перетворення енергії. Серед його учнів – 5 докторів і 23 кандидати технічних наук.
Тривалий час Г.Г. Счастливий був членом спеціалізованих рад в багатьох інститутах НАН України, Головою київського правління НТСЕУ, брав активну участь у формуванні Енергетичної стратегії України на період до 2030 року.
Президія Національної академії наук України висловлює глибоке співчуття родині та близьким Геннадія Григоровича. Пам’ять про академіка Геннадія Григоровича Счастливого – видатного ученого, педагога та громадянина – назавжди збережеться у серцях його колег, учнів та послідовників.