ЛИСИЧЕНКО Георгій Віталійович29.06.1947 – 20.03.2018
|
Національна академія наук України, Відділення ядерної фізики та енергетики НАН України, Державна установа «Інститут геохімії навколишнього середовища НАН України» з глибоким сумом сповіщають, що 20 березня 2018 року на 71-му році життя зупинилося серце члена-кореспондента НАН України, професора, доктора технічних наук, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, директора ДУ «ІГНС НАН України» Георгія Віталійовича Лисиченка.
Георгій Віталійович Лисиченко народився 29 червня 1947 р. у м. Києві в родині службовців. У 1970 р. закінчив геологічний факультет Київського університету ім. Т.Г. Шевченка, одержавши диплом геолога-гідрогеолога.
З 1983 по 1987 рр. Г.В. Лисиченко працював ученим секретарем Відділення наук про Землю Президії АН УРСР. З 1987 по 1990 рр. був завідувачем відділу водогосподарсько-радіологічних досліджень Українського філіалу Центрального НДІ комплексного використання водних ресурсів Мінводгоспу СРСР. Обіймав посади завідувача кафедри та декана факультету охорони навколишнього середовища Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України (1994–1996 рр.), заступника директора Державного наукового центру радіогеохімії навколишнього середовища НАН України та МНС України (1996–2000 рр.), директора Київського геологорозвідувального технікуму (2000–2001 рр.), завідувача кафедри захисту населення і територій Інституту державного управління у сфері цивільного захисту МНС України (2001–2002 рр.), заступника директора з наукової роботи Інституту геохімії навколишнього середовища НАН України та МНС України (2005–2014 рр.). З березня 2014 року – директор Державної установи «Інститут геохімії навколишнього середовища НАН України».
Після катастрофи на Чорнобильській АЕС Г.В. Лисиченко забезпечував науково-практичну реалізацію пропозицій учених Академії наук УРСР із ліквідації наслідків аварії та мінімізації її негативного впливу на навколишнє середовище та населення. У зоні аварії на ЧАЕС він безпосередньо займався системами сейсмічної діагностики стану зруйнованого реактора, оцінками радіоекологічного стану забруднених територій, питаннями захисту водних ресурсів від забруднення та поводження з радіоактивними відходами.
Основна наукова діяльність Георгія Віталійовича пов’язана з вирішенням комплексних проблем безпеки АЕС та інших об’єктів інфраструктури ядерного паливного циклу, що охоплюють питання ядерної, радіаційної, техногенно-екологічної та інженерно-геологічної безпеки, у тому числі при аварійних ситуаціях їх функціонування.
Він брав безпосередню участь у науково-дослідних та проектно-пошукових роботах з обґрунтування та вибору майданчиків для розміщення АЕС України. Започатковані та розроблені ним науково-методологічні підходи, методи і результати модельних досліджень забезпечують підвищення рівня радіаційної та екологічної безпеки при експлуатації потенційно небезпечних об’єктів, впровадження комплексних заходів захисту населення і території при виникненні надзвичайних ситуацій на АЕС та інших об’єктах ядерного паливного циклу, сприяють вдосконаленню систем комплексного екологічного моніторингу об’єктів довкілля.
Значним науковим внеском у розвиток систем ядерної і радіаційної безпеки є його розробки зі створення сучасних технічних систем радіоекологічного моніторингу та фізичного захисту енергетичних об’єктів.
У науковому доробку Георгія Віталійовича близько 300 робіт, у тому числі 13 монографій та 10 винаходів (близько 90 робіт присвячено безпосередньо питанням «ядерної енергетики»).
Г.В. Лисиченко нагороджений орденами «За заслуги» ІІІ та ІІ ступенів (2006, 2011), грамотою Президії Верховної Ради УРСР, є лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки (2012).
Георгій Віталійович вирізнявся несамовитою працьовитістю, самовідданістю в дослідницькій діяльності, стратегічним характером мислення, вмінням працювати зі співробітниками і розкривати їхні здібності. Наука втратила талановитого вченого та організатора науки.
Світла пам’ять про члена-кореспондента НАН України Георгія Віталійовича Лисиченка – людину щирої та широкої душі – збережеться в серцях його колег, друзів, рідних та близьких.
Прощання з членом-кореспондентом НАН України Г.В. Лисиченком відбудеться 22 березня 2018 р. з 10.00 до 11.30 год. у ритуальній залі клінічної лікарні «Феофанія» за адресою: м. Київ, вул. Академіка Заболотного, 21 (прохідна № 3).