Наприкінці червня 2018 року на Черкащині – поблизу села Тальянки Тальнівського району – археологи розкопали 2 будинки трипільців, яким майже 6 тисяч років. Про це йдеться у сюжеті телеканалу «Рось».
«Ми називаємо це «поселення-гіганти». Тут немає адміністративних будівель, немає оборонних споруд, немає ознак, що почався процес урбанізації. Навіть, навпаки, щільність забудови цих поселень-гігантів нижча, ніж щільність звичайних невеличких трипільських поселень», – розповідає старший науковий співробітник відділу археології енеоліту – бронзової доби Інституту археології НАН України, вчений секретар цього інституту кандидат історичних наук Олексій Корвін-Піотровський. За словами науковця, це поселення-гігант енеолітичної доби є найбільшим у світі. Нині під землею залишаються руїни близько трьох тисяч трипільських жител.
Керівник розкопок, старший науковий співробітник цього ж відділу Інституту археології НАН України кандидат історичних наук Едуард Овчинніков зазначає, що будинки, ймовірно, були 1,5- або 2-поверхові. Від них залишилися лише стіни. Дах не зберігся, оскільки його робили з очерету або дерева.
Призначення будівель археологи поки що не визначили. Припускається, що це могло бути комплексне житло з господарськими елементами.
Нові геомагнітні дані отримано за допомогою найкращого обладнання та завдяки спільній роботі з німецькими колегами, і вже є цікаві результати. «Ми знайшли абсолютно унікальні для того часу, для всього енеолітного світу, гончарні горни. Такі горни у світовій історії технологій з’являються лише в античний час, тобто за 2,5 тисячі років після трипільців», – говорить Олексій Корвін-Піотровський.
Розкопки поблизу Тальянок триватимуть кілька місяців. Археологи розберуть верхній шар стін, знімуть підлогу і копатимуть глибше, щоб знайти інші предмети побуту.
Більше дізнавайтеся з відеоюсюжету телеканалу «Рось» за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=sXx_VEvrJnQ