28–29 вересня 2018 року в Інституті географії НАН України відбулася конференція «Географічна наука та освіта: від констатації до конструктивізму», присвячена 100-річчю Національної академії наук України.
Захід зібрав понад 150 учасників із України та інших країн світу, зокрема Білорусі, Словаччини, Румунії, Угорщини, США, які представляли 25 наукових і освітніх установ.
У вітальному слові заступник академіка-секретаря Відділення наук про Землю НАН України член-кореспондент НАН України О.В. Кендзера відзначив актуальність тематики засідань і необхідність підвищення статусу наукових досліджень у суспільстві.
Бачення місії географії в постіндустріальному суспільному розвитку, зокрема щодо реалізації положень Порядку денного на ХХІ століття та глобальних цілей сталого розвитку ООН, було окреслено у вітальному слові директора Інституту географії НАН України академіка Л.Г. Руденка.
У рамках пленарного засідання присутні заслухали 12 доповідей:
- «Географія на тлі світових трендів» (автори – Л.Г. Руденко, Є.О. Маруняк, І.Г. Черваньов);
- «Inventing and re-inventing geography: beyond a world of familiar rivers and a knowledge silos» (Stanley D. Brunn);
- «Закономірності трансформації організованості геосистем під впливом антропогенного чинника» (В.М. Петлін);
- «Природокористування в Україні: історія та виклики глобалізованого суспільства» (С.А. Лісовський);
- «Развитие природопользования в Белорусском Полесье и его конструктивные геоэкологические исследования» (В.С. Хоміч, М.І. Струк);
- «Концепція земних оболонок і геосфер в науковій спадщині В.І. Вернадського» (П.Г. Шищенко, О.П. Гавриленко);
- «Просторова організація суспільства: в пошуках нової парадигми дослідження» (Г.П. Підгрушний);
- «Позиціювання України на політичній карті світу» (Б.П. Яценко);
- «Використання зображень нічних космозйомок для оцінки змін інтенсивності розвитку міст України за роки незалежності» (О.А. Апостолов, В.І. Лялько, Л.О. Єлістратова);
- «Зона широколистяних лісів України: від констатації до конструктивізму» (М.Д. Гродзинський);
- «Концептуальні засади дослідження антропогенного геоморфогенезу на території України» (В.П. Палієнко);
- «Антропогенне ландшафтознавство в Україні: початок ХХІ сторіччя» (Г.І. Денисик).
|
|
|
Під час конференції працювало три секції: «Новітні концепти сучасної географії та проблеми розвитку постіндустріального суспільства», «Геосистеми та їх трансформація під впливом антропогенного чинника», «Картографія та ГІС-моделювання в сучасних управлінських рішеннях. Сучасна географічна освіта: виклики та можливості».
За результатами заходу опубліковано збірник тез.
29 вересня 2018 року для учасників зібрання було проведено виробничу екскурсію – для їх ознайомлення з проблемами зони субурбанізації Києва, а також етнокультурною спадщиною в одному з найдавніших міст Київської Русі – Переяславі-Хмельницькому.
За інформацією Інституту географії НАН України