Із 22 по 26 жовтня 2018 року на базі Ужгородської лабораторії матеріалів оптоелектроніки та фотоніки Інституту проблем реєстрації інформації НАН України (м. Ужгород) в рамках виконання цільової комплексної програми фундаментальних досліджень НАН України «Фундаментальні проблеми створення нових наноматеріалів і нанотехнологій» було проведено V Міжнародну конференцію «Кластерні та наноструктурні матеріали» CNM-5, приурочену до святкування 100-річчя Національної академії наук України.
У заході взяли участь близько 140 науковців, які представляли установи НАН України, наукові центри, заклади вищої освіти та підприємства Бельгії, Білорусі, Великої Британії, Ізраїлю, Іспанії, Італії, Марокко, Молдови, Німеччини, Угорщини, України, Польщі, Румунії, Словаччини, Словенії, США, Туреччини, Франції, Чехії, Японії. Причому половину учасників зібрання склала наукова молодь.
Під час конференції було заслухано 14 пленарних і 23 усних повідомлення, а також представлено 118 стендових доповідей за такими науковими напрямами:
– розмірний ефект і самоорганізація наносистем;
– структура та властивості низькорозмірних систем;
– напівпровідникові наносистеми і наноструктури;
– металеві та вуглецеві наноматеріали;
– плівки, покриття та поверхневі наносистеми;
– супрамолекулярні структури, аерогелі, колоїдні системи;
– біофункціональні наноматеріали, наносистеми в біології та медицині;
– діагностика та моделювання наноструктур і нанорозмірних систем;
– технології отримання наноматеріалів;
– практичне застосування наноматеріалів.
Автори доповідей проаналізували світовий рівень досягнень у галузі наноструктурних систем, наноматеріалів і нанотехнологій, представили оригінальні результати досліджень, обговорили наукові проблеми, пов’язані з методами синтезу, діагностикою, атомною й електронною будовою, властивостями кластерних і нанорозмірних систем різної природи, а також зі впливом технологічних і зовнішніх чинників на їхню структуру, властивості та стабільність. На підставі виконаних фундаментальних досліджень було розширено уявлення про природу самоорганізації, будову і властивості нанорозмірних систем, розглянуто перспективи створення новітніх технологій та нових матеріалів і їхнього застосування в машино- й приладобудуванні, електроніці, інформаційній техніці, медицині, біології.
|
|
|
|
|
|
|
Конференція констатувала зростання рівня досліджень у галузі наноструктурних систем в Україні, виникнення міждисциплінарних наукових напрямів, інтеграцію матеріалознавства, фізики, хімії, біології у вирішенні питань, пов’язаних із використанням наносистем, наноматеріалів та нанотехнологій, розширення міжнародних зв’язків українських учених у цій галузі.
У рамках CNM-5 відбулися також сателітна конференція «ACCELERATE» Рамкової програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Horizon–2020», на якій було заслухано усні повідомлення щодо результатів співпраці українських і зарубіжних учених за нанотематикою, а також конкурс на найкращу доповідь серед молодих учених. За результатами цього конкурсу нагороди отримали такі молоді вчені:
– почесну грамоту 1-го ступеня – Євген Гаврилюк (Інститут фізики напівпровідників імені В.Є. Лашкарьова НАН України).
– почесну грамоту 2-го ступеня – Марія Жадько (Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут») і Ярослав Березнецький (Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії імені В.П. Кухаря НАН України);
– почесну грамоту 3-го ступеня – Богдана Найдич (Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника) і Крістіан Левдар (Ужгородський національний університет).
Наступну, VI Міжнародну конференцію «Кластерні та наноструктурні матеріали» (CNM-6), заплановано провести в м. Ужгороді у 2021 році.
За інформацією СФТМН НОВ Президії НАН України