В Інституті мовознавства імені О.О. Потебні НАН України відбулася презентація нових видань: монографії академіка Віталія Скляренка «Дослідження з етимології та історичної лексикології української мови» і науково-популярної книжки академіка Григорія Півторака «Історична правда проти імперської облуди».
У вступному слові директор Інституту доктор філологічних наук, професор Богдан Ажнюк наголосив, що обидві праці сперті на міцну фактологічну основу й враховують найновіші досягнення історичної лінгвістики. Книжки проливають світло на засадничі питання нашого минулого: походження українців, росіян та їхніх мов і про те, кому належить мовно-літературна спадщина Київської Русі.
Представляючи свою монографію, В. Скляренко розповів, що в ній викладено нову концепцію походження назв РУСЬ і ВАРЯГИ. Традиційно у них убачають скандинавське коріння, натомість український учений виводить ці слова із середовища прибалтійських слов’ян. У монографії подано й нову етимологію назви УКРАЇНА, запропоновано оригінальні тлумачення 56-ох «темних місць» у видатній пам’ятці давньоруської писемності — «Слові о полку Ігоревім». Дано пояснення кількадесяти етимологічно складних українських слів, як-от ЧОЛОВІК, НЕВІСТКА, КОРОВАЙ, ЛАСТІВКА, ЛАД, КРАСА, СТЕГНО, ПАЗУХА, ГІДНИЙ тощо.
Книжка Г. Півторака — це професійна, аргументована відповідь філолога на претензійні заяви, поширювані в російських ЗМІ твердження про росіян та українців як «один народ», про «нерозривну єдність» їхньої історії та культури.
Академік-секретар Відділення літератури, мови та мистецтвознавства НАН України, директор Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України академік Микола Жулинський відзначив, що перед ученими-гуманітаріями й досі гостро стоять питання про те, як консолідувати українську націю, як сформувати українську ідентичність.
Високу оцінку презентованих видань висловили також академік Володимир Широков, президент Міжнародного асоціації україністів Міхаель Мозер, члени-кореспонденти НАН України Лариса Шевченко й Олександр Тараненко, доктор філологічних наук Сергій Єрмоленко.
Учасники обговорення зійшлися на думці, що обидві книжки — посутній внесок Інституту мовознавства імені О.О. Потебні НАН України у справу зміцнення української державності, плекання історичної пам’яті, національної та мовної свідомості українського народу.
За інформацією Інституту мовознавства імені О.О. Потебні НАН України