12 березня 2019 року відбулася презентація нового видання Інституту архівознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (НБУВ) «В. І. Вернадський і Україна: з листування. Кн. 2 : К–Я. Офіційне. Родинне» у бібліотеці в рамках XXIX читань академіка В.І. Вернадського «Розвинуте наукове середовище – неодмінна умова формування креативного вченого», які провели Національна академія наук України, Комісія НАН України з розробки наукової спадщини академіка В.І. Вернадського та НБУВ.
За результатами розроблення окремого напряму науково-археографічного загальноакадемічного проекту «В.І. Вернадський і Україна», зокрема щодо дослідження епістолярію видатного вченого, першого президента Української академії наук академіка В. І. Вернадського, співробітники Інституту архівознавства НБУВ підготували видання «В. І. Вернадський і Україна: з листування. Кн. 2 : К–Я. Офіційне. Родинне. [Електронне видання] / НАН України, Коміс. НАН України з наук. спадщини акад. В. І. Вернадського, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т архівознавства; авт. та упоряд.: С. М. Кіржаєв, К. Є. Новохатський, Л. М. Яременко [та ін.]; редкол.: А. Г. Загородній (голова), О. С. Онищенко (заст. голови) [та ін.]. – Текст і граф. дані. – Київ, 2019. – 1040 с. – Об’єм даних 27,7 Mb. – Режим доступу: http://www.irbis-nbuv.gov.ua/E_LIB/. – Назва з тит. екрана.».
|
Це друга книга праці «В. І. Вернадський і Україна: з листування», першу «В. І. Вернадський і Україна: з листування. Кн. 1 : А–І» було опубліковано у 2018 році.
Представлений у зазначеному виданні епістолярний матеріал репрезентує листування Володимира Івановича Вернадського як з окремими діячами науки, культури й освіти, які жили та працювали в Україні, так і з іноземними, а також комплекс офіційних листів і значний масив родинного листування. У ньому висвітлювалися питання розвитку науки й освіти в Україні, активного дослідження природних багатств України, описувались українські суспільно-політичні реалії, висловлювалися думки про них.
Джерелами формування вміщеного у цій книзі епістолярного комплексу стали фонди Архіву Російської академії наук, Інституту рукопису НБУВ, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, а також колекція рукописів сина В.І. Вернадського Георгія Вернадського з Бахметєвського архіву російської і східноєвропейської історії та культури в Колумбійському університеті у Нью-Йорку (Columbia University, Bakhmeteff Archive, Manuscript Collections, George Vernadsky Papers). Використано також деякі опубліковані листи, насамперед у випадках, коли вони раніше видавалися із суттєвими купюрами або мають принципове значення для розуміння логіки листування В. І. Вернадського зі своїми кореспондентами.
У книзі 2 листування структуровано за трьома розділами: приватно-ділове, офіційне і родинне.
Розділ «Приватно-ділове листування. К–Я» – це листування з колегами, друзями та знайомими В.І. Вернадського, розташоване за алфавітним принципом (першою літерою прізвищ кореспондентів), в якому кожен кореспондент представлений окремим підрозділом у структурі книги. Слід зазначити, що у листах В.І. Вернадського та його кореспондентів згадуються ще кількасот імен осіб, які так чи інакше були пов’язані з Володимиром Івановичем творчою працею або долею яких він цікавився.
Наукова проблематика листування, представленого у цій книзі, охоплює основні галузі діяльності В.І. Вернадського: геохімія та біогеохімія (Я.В. Самойлов, О.Є. Ферсман); фізико-хімія (В.О. Кістяківський); геологія (М.Й. Криштафович, В.І. Лучицький); мінералогія (О.Я. Мікей, А.О. Шкляревський); петрографія (П.П. П’ятницький) та ін. Заслуговує на увагу й листування В.І. Вернадського з кореспондентами, які представляють такі галузі наук, як біологія, біохімія (М.К. Кольцов), фізіологія (О.В. Нагорний), зоологія (С.О. Мокржецький), ботаніка (В.І. Талієв).
У розділі «Офіційне листування» відображено різні аспекти громадсько-політичної діяльності Вернадського, пов’язані з виконанням ним певних посадових або суспільних обов’язків. Цей блок листування з організаціями, установами, закладами, товариствами тощо вибудувано за хронологічним принципом. Усього до цього розділу включено 58 документів за період 12 листопада 1907 р. – 22 листопада 1943 р.
Третій розділ книги – «Родинне листування» – репрезентує листування за принципом родинної спорідненості. Це насамперед епістолярій В.І. Вернадського з дружиною, донькою та сином. Публікується також листування з іншими родичами та близькими до родини особами. Зокрема, вміщено кореспонденцію хрещеної матері В.І. Вернадського — Л.К. Вульферт, троюрідного брата В.І. Вернадського — А.О. Короленка, двоюрідних сестер В.І. Вернадського по материнській лінії — С.О. Мамчич та Л.О. Нейолової, а також окремих членів родини Старицьких. Ця частина епістолярію є маловідомою науковому загалу. Особливу увагу для дослідників матимуть так звані непідцензурні листи В.І. Вернадського синові та доньці, датовані 1922–1936 роками і написані поза межами СРСР, під час закордонних відряджень. Загалом у цьому розділі вміщено 303 листи.
Більше – на сайті НБУВ: http://www.nbuv.gov.ua/node/4706
За інформацією НБУВ