Про важливість події свідчить те, що присвячені їй прес-конференції одночасно почались у Бельгії, США, Японії, Данії, Китаї, Чилі та на Тайвані в рамках міжнародного проекту «Телескоп горизонту подій» (Event Horizon Telescope). Щоб сфотографувати цю «рамку» чорної зорі, яка за розміром більша за всю Сонячну систему (близько 5 млрд км), потрібна була мережа з восьми телескопів, розташованих на різних континентах. Це одна з наймасивніших чорних дір, які теоретично можуть існувати, – зазначає видання.
Володимир Пелих вважає, що це спостереження астрофізиків настільки вагоме, що ввійде у шкільні підручники і вважатиметься одним із найбільш вагомих у науці впродовж наступних сотень років: «Знайдено ще одне, і цього разу найяскравіше і у прямому розумінні, підтвердження створеної у 1915 році Айнштайном при значному внеску математика Ґроссмана загальної теорії відносності».
Сучасні астрофізики вже досить давно вважають, що у центрі практично кожної галактики існує надмасивна (масою понад мільярд мас Сонця) чорна діра – діра Керра. Тим не менш, на думку деяких фізиків, існування межі навколо надмасивних надщільних об’єктів було під сумнівом. З-під цієї межі інформація про жодні події всередині недоступна, і тому вона отримала назву горизонта подій, а мережу з 8 радіотелескопів у різних частинах земної кулі назвали Телескопом горизонту подій. «Діяльність Телескопа була тривалою, ще 2013 року на гравітаційній конференції у Варшаві я слухав доповідь на цю тему Авері Бродеріка з Канади (сьогодні він представив результати на прес-конференції у Вашингтоні у Національному фонді наукових досліджень США)», – зауважує вчений.
|
Це зображення – слайд із доповіді вченого Авері Бродеріка, на якому можна побачити передбачену шляхом довгих аналітичних обчислень тінь чорної діри в центрі нашої Галактики. Володимир Пелих пояснює: «І саме це, як тінь реальної обертової (!) – це доводить несиметричний розподіл світних плям біля неї – чорної діри нам продемонстровано сьогодні. І вже це зображення (а отримано ще величезні об’єми інших даних) засвідчує, що чорна діра має горизонт подій! Сингулярність (точку, до якої би мала падати матерія) від нас надійно сховано!». На його думку, «отримане зображення стало великим тріумфом багатокомпонентного наукового дослідження – від створеної 104 роки тому теорії через складний шлях розв’язку її рівнянь, через розвиток надзвичайно складної міліметрової радіоастрономії на основі значних технічних досягнень атомної і лазерної техніки, квантової електроніки, обчислювальної техніки і обчислювальних методів до того, що здавалося неможливим ще 20 років тому. (…) І найголовніше, що ми маємо з цього відкриття – гордість за людський розум. Невеликі істоти на маленькій планеті біля посередньої зірки на околиці Галактики зуміли досягнути надзвичайного успіху. Це дає впевненість, що вони зможуть зробити ще більш фантастичні речі – і для свого роду теж».
Докладніша інформація – за посиланням:
https://zbruc.eu/node/88448
За інформацією української інтернет-газети «Збруч»