Щоб забезпечити поточні обсяги споживання, людству потрібна планета в 1,7 разів більша від Землі. Допомогти уповільнити забруднення планети могли б державні закупівлі.
Веста Малолітнева окреслює альтернативу традиційній лінійній економіці (яка передбачає видобування ресурсів, їх переробку, використання та перетворення на відходи), – циркулярну модель економікі або економіку замкненого циклу, обговорення якої ведеться в науково-соціальному дискурсі багатьох країн: «Циркулярна економіка сприяє використанню ресурсів як можна довше, отриманню максимальної цінності від користування товарами, а потім відновленню та регенеруванню товарів і матеріалів, з яких вони вироблені, на кінець кожного строку їхньої служби. За деякими розрахунками, заходи із повторного застосування матеріалів та запобігання відходам могли б принести економію, наприклад для компаній ЄС, у розмірі 600 млрд. євро щорічно за одночасного зменшення викидів парникових газів на 2-4%».
У цьому контексті публічні закупівлі є одним із потенційних засобів досягнення цілей циркулярної економіки, адже «державні замовники є одними з найбільших споживачів на ринку та завдяки використанню своєї закупівельної сили мають змогу обирати товари, які сприятимуть реалізації цілей циркулярної економіки, а отже і сталому споживанню та захисту навколишнього середовища», – відзначає авторка.
Веста Малолітнева також окреслює механізми функціонування циркулярних закупівель, описує різні моделі організації циркулярних публічних закупівель та сам процес перетворення публічних закупівель на циркулярні.
Докладніше зі статтею можна ознайомитися за посиланням:
https://voxukraine.org/uk/vidpovidalne-derzhavne-spozhivannya-yak-tsirkulyarni-zakupivli-mozhut-vryatuvati-svit
За інформацією аналітичної платформи «VoxUkraine»