24 квітня 2019 року на Загальних зборах Відділення фізики і астрономії НАН України було заслухано доповідь провідного наукового співробітника відділу фізики магнітних явищ Інституту фізики НАН України доктора фізико-математичних наук Ганни Морозовської з теми: «Про ініціативу Євросоюзу щодо відкритого доступу до наукових публікацій».
Ця ініціатива була запущена 4 вересня 2018 року великими національними фондами з 12 європейських країн і Міністерством європейських дослідників (ERC) та спрямована на консолідацію, яка надає повний відкритий доступ до будь-якої наукової публікації.
Під егідою ERC Фонди утворили консорціум під назвою «cOAlition S» [S — science – наука, OA — open access – відкритий доступ, coalition – об’єднання].
Основна мета діяльності «cOAlition S» полягає в тому, що після 1 січня 2020 року результати наукових досліджень, які були профінансовані або фінансуються за рахунок державних грантів «cOAlition S», мають публікуватись у відповідних журналах або платформах відкритого доступу.
При цьому важливою вимогою є оплата публікації статті у журналах відкритого доступу.
Виклики для українських науковців і видавців
1. Чинне законодавство України не передбачає можливості офіційної оплати публікацій ні у вітчизняних, ні, тим більше, у закордонних виданнях.
Права автора повинні забезпечувати ліцензії відкритого доступу Creative Commons (СС). Вони є електронними. В Україні всі договори, укладені не у письмовій (паперовій) формі, є нікчемними. Тому ліцензії СС перебувають поза законодавчим полем України. Нелегітимні в Україні й оферти — відкриті договори приєднання, якими автор може підтвердити свою згоду на оприлюднення статті у закордонному журналі.
2. Усі питання щодо розміщення публікацій у різних виданнях із забезпеченням фінансових пільг у ЄС вирішуватимуться за допомогою угод між видавцями. Ми ж не маємо повноправних видавців наукової літератури. Наприклад, ВД «Академперіодика» НАН України, видаючи півсотні академічних журналів, не є їхнім видавцем законодавчо. Ці права належать науковим установам. Чи зможе кожна наукова установа налагодити контакти із закордонними видавцями, які щороку готують сотні видань різного тематичного спрямування і зацікавлені у «пакетній» співпраці?
Детальніше читайте у МАТЕРІАЛАХ ДОПОВІДІ
За інформацією Відділення фізики і астрономії НАН України